İstiklal Marşı’nın Kabulünün 101. Yıl Dönümü Kutlandı

Erzincan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 101. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı gerçekleştirildi.

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 101. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü Erzincan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  tarafından hazırlanan etkinlikleri kapsamında İl Müftülük Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, İl protokolü, davetliler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan törende açılış konuşmasını yapan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün: ‘“İstiklal Mücadelemizin ruhunu en mümtaz ifadelerle ortaya koyan İstiklal Marşımız, ecdadımızın bu vatana duyduğu sevginin ve inancın abidesidir. İstiklal Marşı; aziz milletimizin bağımsızlık ve özgürlük savaşını ölümsüzleştiren, her mısrasıyla milletin ortak duygu dünyasına seslenen eşsiz bir eserdir. İşte bugün, bu eşsiz eserin TBMM’de kabul edilişinin 101.yıl dönümünü coşkuyla gururla kutluyoruz.

Mehmet Akif’in dediği gibi: ‘’ Bu şiir, milletin o günkü heyecanının ifadesidir. Bin bir facialar karşısında bunalan ruhların ıstıraplar içinde kurtuluş dakikalarını beklediği bir zamanda yazılan bu marş, o günlerin bir hatırasıdır.’’ Bize düşen görev Akif’in yazdığı bu diriliş destanına sahip çıkmak, o günlerin hatırasını unutmamak olmalıdır. İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı’nın en zor zamanlarında milletimize umut ışığı olmuştur. Akif, Milli Mücadele’nin heyecanını dizelere aktarırken tarihi bir şahlanışın müjdecisi olmuştur. Bizlere ve gençlerimize düşen görev, bu milli şuuru, vatan sevgisini diri tutmaktır. Akif’in dediği gibi: ‘’Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.’’

İstiklâl Savaşı’na bütün varlığı ile katılan Âkif, bu savaşa iştirak edenlerin duygu ve inançlarına bizzat sahip olduğu için, onlara en iyi tercüman olmuştur. Şiiri söyleyen Âkif olmakla beraber, aslında o, kendi beni ile birleştirdiği Türk milletinin duygu ve inancını dile getirir. Burada Âkif’in yaptığı, o yıllarda en olgun seviyeye ulaşan şiir kudretiyle bu ortak imana, bütün milletin benimseyebileceği bir şekilde üslûp ve ifade vermek olmuştur.

İşte bu yüzden Akif, manzumesine “Korkma!” kelimesiyle başlar. “Doğacaktır sana vadettiği günler Hakk’ın Kim bilir belki yarın, belki yarından da yakın;” mısraları da ümitle bekleyişi ve geleceğe imanı gösterir. Şiirde şanlı mazi ve ebedî bir istikbal fikrine de yer verilmekle beraber, yaşanılan zaman, kan ve barut kokusuyla dolu olan hâlihazırdır.

İstiklâl Savaşı, Türk milletinin ölüm-kalım savaşıdır. Böyle yıllarda milletler kendilerini yaşatan temel kıymetlerin farkına varırlar. Vatan, millet, hürriyet ve istiklâl gibi kavramların önemi, barış devirlerinde pek anlaşılmaz. Hatta onları umursamayanlar bile çıkar. Fakat bir milleti ölüm ile karşı karşıya bulunduran savaş, onların ne kadar hayatî olduğunu kuvvetle hissettirir. Bunlar öyle kıymetlerdir ki, onlar olmadan yaşayamaz. Bundan dolayı millet, onlar uğruna ölümü göze alır. Binlerce insan onlar uğruna öldüğü, yaralandığı veya sakat kaldığı için kutsal bir değer kazanırlar.

Bu itibarla, Akif’teki insan, vatan ve millet sevgisini, dürüstlüğü, ahde vefayı, sözüne sadakati, mücadele ruhunu, kahramanlığı iyi anlamalı ve iyi anlatmalıyız. Öğrencilerimizin abide şahsiyet olan Akif’in özlemini kurduğu Asım’ın Nesli’ni hep beraber yetiştirip ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmayı hedeflemeliyiz. Unutmayalım ki Asımlar her zaman var oldu. Var olmaya, milletimizin ümidi olmaya devam edecek. Günümüzün Asımları bilgi ve teknikle olduğu kadar ahlakla da örnek teşkil eden gençlerimizdir. Onlar gerektiğinde vatanları için, milletleri için her türlü fedakârlığı göze almaktan asla çekinmeyeceklerdir.

Ben bu hissiyat içinde, İstiklal Marşımızın TBMM tarafından kabul edilişinin 101.yıldönümünü kutluyorum. Milli Mücadele’nin tüm kahramanlarını ve Milli Mücadele’yi destanlaştıran Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle minnetle anıyorum. Akif’in “Alınlar terlesin, derhal iner mev’ud olan rahmet/ Nasıl hasir kalır tevfiki hak ettim diyen millet“ mısralarında bize seslendiği gibi, alınları terleyen, vatanına âşık, üreten, sorgulayan, ahlaklı gençler yetiştirmeye devam etme temennisiyle sizleri selamlıyorum” şeklinde  konuştu.

Ardından konuşmasını yapmak için kürsüye gelen Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun: ‘ Mehmet Akif Ersoy yazdığı İstiklal Marşı’yla ve safahat kitabıyla bize bir çok dersler vermiş, yol haritamızı belirlemiş. İstiklal Marşı’nda Mehmet AKİF Ersoy’un Türk- İslam üstüne vurgu yaptığını görmekteyim ve burada bütün cümleleri tek tek okuduğumuzda hem Türklüğe hemde İslama olan sadakati, bağlılığı ifade etmiş. Mehmet Akif Ersoy, Türklükten bahsederken hiçbir kimse anne ve babasını seçme durumunda değildir. Üst kimlik olarak kabul etmiş ve ülkemizin o sıkıntılı döneminde  bir sürü mücadele etmiş ve en sonunda ortaya Türk Milletine bir İstiklal Marşı hediye etmiştir. Akif’in manevi huzurunda şuna söz vermek istiyoruz. Bizler senin yolunda yürüyeceğiz. Asımın nesli dediğimiz neslin devamı için eklimizden gelen tüm emeği ortaya koyacağız. Almadığı ödül gibi bizde bu millete sadece bahşedilmiş sana bu sevgi seli varsa, bizde  bu yol haritasını takip edip devletimizin tek kuruşuna elimizi sürmeden millete hizmet etme yolunda kendimizi görevli hissedeceğiz’ dedi.

Son olarak konuşmasını yapan Erzincan Valisi Mehmet Makas: ‘ bağımsızlık mücadelemizin bir sembolü, Aziz milletimizin istikbal ve simgesi olan istiklal Marşı’mızın destanın bugün kabul günü ve onun ustası Mehmet Akif’i anmak için bir aradayız. Bu millet yoktan var olmuş bütün yokluklara rağmen gücünün bittiği anda gücünü tekrar toparlayarak rabbinin kendine vadettiğini gerçekleştirmek adına tekrar ayağa kalkmış bir millettir. Bu millete hakkın var ettiği gün dünyaya nizam vermesi için tekrar en üste Müslüman veya Müslüman olmayan , Türk veya Türk olmayan tüm insanlara nizam vermek adalet ve hoşgörü dağıtmak adına direksiyona geçeceği gündür. Bizler asımın nesli olma yolunda üzerimize düşeni hem yapmak durumundayız hem de nesli yetiştirmekle görevliyiz. Birileri Z kuşağı diyebilir , Cumhurbaşkanımız Teknofest kuşağı dediğimiz asımın neslini sonuna kadar görüyoruz ve sizlere güveniyoruz. Bilin ki sizler Allah’ın vadettiği dünyaya nizam verecek olan Azizi Türk milletinin gelecekteki yöneticilerisiniz. Bugün nasıl ki Aziz milletimiz Suriye’de, Afganistan’da mazlum için içi yanıyorsa Ukrayna’da ki mazlumlar içinde içi yanan bir millettir. Bu Aziz millet dünyaya nizam vermek için yaratılmış bu millet tekrar tüm dünyanın iktidarında olacak. Zulüm için değil, işgal etmek için değil, mazlum insanların göz yaşlarına sebep olmak için değil gönülleri fethetmek için iktidar olacağız. Gönülleri fethetmek için dünyaya nizam vereceğiz’ diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından program Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ile ilgili sinevizyon gösterisi, İstiklal Marşı’nın doğuşunun anlatıldığı oratoryo gösterisi, 7’den 70’e İstiklal Marşı adlı video gösterisi , drama gösterisinin ardından ödül töreniyle son buldu.

Diğer Haber

Erzincan’da yatırımlar ve çalışmalar yerinde incelendi

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcıları ile birlikte şehrin çeşitli …