15 Temmuz Pazartesi , 2024

Kamu ve Özel Tüm Sağlık Personellerinin İstifası Durduruldu

Sağlık Bakanlığı koronavirüs tedbirleri kapsamında kamu ve özelde çalışan hiçbir sağlık personelinin 3 ay boyunca kendi isteği ile yâda isteği dışında görevinden ayrılamayacağını açıkladı.

Türk Sağlık Sen Erzincan, Bayburt, Tunceli İl Temsilcisi M. Gökhan Şahin, yayımlanan genelgeye ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamasında; “Sağlık Bakanlığı, koronavirüs (covid-19) ile yürütülen mücadele kapsamında, 2020 atama kararları ve sağlık çalışanlarının ulaşımı ve konaklamasına ilişkin düzenlemeler yaptı. Bakanlık, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi olarak kabul edilen covid-19 salgını ile mücadelenin kesintisiz, etkin ve yeterli sayıda personelle yürütülebilmesi adına birtakım kararları hayata geçirdi.

2020 atama sayılarında değişiklik

 

Sağlık Bakanlığı’nın başvurusu üzerine, açıktan istifa sonrası kamuya dönüş kontenjanlarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde değişiklik yapıldı.

Bu yeni düzenlemeye göre Bakanlık, Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına yapılacak atamalar bakımından istisna kapsamında yer alacak. Böylelikle, Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil kadroların 3-4 yıldır yapılamayan istifa sonrası açıktan atama kurasının önü açılacak.

Sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım ve konaklama

 

Koronavirüs salgın hastalığının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında, 24 Mart 2020 tarihli Cumhurbaşkanı kararı ile sağlık çalışanlarının ulaşımı ve konaklaması hususunda da bazı düzenlemeler yapıldı.

Alınan karar ile sağlık hizmeti veren kamu ve özel sektöre ait tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan personel; İlgili belediye tarafından karar verilmesi şartıyla, belediyeler ve bağlı kuruluşları ile bunların kurdukları birlik, müessese, işletme ve şirketlerce yürütülen toplu taşıma hizmetlerinden, Başkentray, Marmaray ve İzban seferlerinden ücretsiz yararlanabilecek. Ayrıca sağlık çalışanları görev yaptıkları sağlık tesisine en yakın kamu sosyal tesislerinde (misafirhanelerde) ücretsiz kalabilecek.

 

Doğrudan kura ile daimi işçi alımına ilişkin düzenleme

 

Sağlık Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda, 19 Mart 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile  “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”te değişiklik yapıldı. Bu kapsamda, 2020 yılına mahsus olmak kaydıyla Bakanlığa alınacak daimi işçi kadrolarına doğrudan kura ile atama yapılacak. Doğrudan kura atama alımları yine İŞKUR aracılığı ile gerçekleştirilecek. İnşallah ülke olarak bu günleri geride bırakacağız. Bizler vatandaşlarımız için görevimizin başındayız. Onlarda bizler için evde kalsınlar” ifadelerini kullandı.

Diğer Haber

“Bebek Dostu Kuruluş” değerlendirmesi yapıldı

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi …