12 Ağustos Cuma , 2022

Kanser Haftası Etkinliği Düzenlendi

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi personelleri tarafından organize edilen 1 – 7 Nisan Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında

Eğitim programları düzenlendi.

Bu kapsamda İl Sağlık  Müdürlüğüne  bağlı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi personellerinden Dr. Ayşe Sena Çelik, Hemşire Arzu Yeter Karabudak ve Ebe Gülsüm Orhan tarafından Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Kız Yurdu Müdürlüğü Yalnızbağ yerleşkesinde halk eğitimi programı düzenlendi. Katılımcılara kanserde erken teşhisin önemi, halkı bilinçlendirmek ve bilgilendirme konusunda eğitimler verildi.

İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Birimi personelleri tarafından stant etkinliği gerçekleştirildi. Açılan stantta vatandaşa broşür dağıtılarak kanser taramaları hakkında bilgilendirme yapılarak KETEM’e davet edildi.

Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler arasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Aynı zamanda yüksek tedavi maliyetleri nedeniyle ülke ekonomilerinde ve iş gücünde çok ağır kayıplara neden olabilmektedir. Oysa erken teşhis edildiğinde tedavinin mümkün olduğu ve yaşam kalitesinin artırılabildiği kanser türleri olduğu düşünülürse korunmanın önemi daha da artmaktadır. Teknolojinin ve tıbbın ilerlemesi ile elde edilen sonuçların daha etkin kullanılması ve halkı bilgilendirme/bilinçlendirme/farkındalık kazandırma çalışmalarına yoğunluk verilmesi amacıyla düzenlenen “1- 7 Nisan Kanser Haftası” etkinlikleri, kanser mücadelesinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Diğer Haber

“Genel Asayiş Uygulaması”Gerçekleştirildi

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğünce genel asayiş uygulaması yapıldı. Genel asayiş ve kamu düzeninin devamının sağlanması …