9 Ağustos Salı , 2022

Kayısı Çekirdekleri Bir Çok Sektörde Yer Buluyor

Başta kozmetik sanayi olmak üzere, gıda alanından  birçok sektörde kullanılan kayısı çekirdeğinin yurt içi ve yurt dışında rağbet gören bir ürün olduğu biliniyor. Ama en çok da kayısı çekirdekleri ilaç  firmaların gözdesi durumunda.

Yaz aylarında Erzincan’da toplanan kayısıların çekirdekleri, Malatya’ya ilaç firmalarına gönderiliyor. Çekirdekleri alan satıcılar Erzincan genelinde   tonlarca çekirdeğin ilaç firmalarına gönderildiğini dile getirdi.

Erzincan’da  temmuz ayında başlanarak çekirdekleri topladıklarını belirten satıcılar, bu şekilde dönüşüme katkı sağladıklarını söylediler. Kayısı çekirdeklerinin kilosu ise acı 15 tl, tatlı ise 17 tl den satılıyor.

Erzincan genelinde toplanan çekirdekler Malatya’ya ilaç firmalarına gönderilerek burada ülkenin dört bir yanına dağılıyor. Buğday Meydanı’nda uzun zamandır bu işle uğraşan Samet Gül, Temmuz ayı ile kayısı çiğitlerini topladıklarını belirterek , vatandaşta gelip çok soruyor. Kilolarca alıp sağlık açısından tükettiklerini dile getirdi. Gül, konuşmasının devamında şunları kaydetti; “ kayısı çektirdiklerini bahçesi olan vatandaşlarımız kurutuyor kayısıları çıktıktan sonra. Kuruttukları kayısıların acı veya tatlı çekirdeklerini bize getiriyorlar. Bizlerde aldığımız bu kayısı çekirdeklerini çuvallayarak Malatya’ya gönderiyoruz. Erzincan genelinde topladığımız kayısı çekirdekleri yıl için 150  ton civarında olmaktadır” diye konuştu.

Diğer Haber

Belediye personelinden kan bağışına destek

Erzincan Belediyesi personeli Kızılay Kan Merkezi tarafından yürütülen kan bağışına destek verdi. Erzincan Beleyesi personeli, …