23 Haziran Pazar , 2024

Kaymakam Atıcı, “Kimse Ölmeseydi de Makamımı Verseydim Dedim”

Özel Haber: Fikri Özsoy

Erzincan Kemaliye İlçesi’nde meydana gelen kazanın ardından bölgede önlem alınmamasına ilişkin Özsöz Gazetemiz tarafından yapılan habere istinaden Kemaliye Kaymakamı Murat Atıcı, bizleri makamında ağırlayarak kaza ve bölgeye ilişkin alınan tedbir çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı.

Kazayla ilgili duygularını dile getiren Atıcı’nın; ” O gece 2 yaşında 1 yaşındaki çocukların cesetlerini sudan topladık. O anda açık söylüyorum laf olsun diye değil vallahi bana deseler ki Murat Atıcı makamını verir misin? Bütün mal varlığını ver bu olay bitsin. Yani kimse ölmesin vallahi verirdim. O çocukları sudan çıkardığımızdan beri de halen uyuyamıyorum. Kendi çocuğumu sevemiyorum artık empati yapıyorum işin içinden çıkamıyorum” sözleri aklımıza kazındı.

İşte Kemaliye Kaymakamı Murat Atıcı ile yaptığımız özel röportaj;

Biz Azrail Çekti Diyoruz

“Kazaya müteakip 4 dakakika da ben oradaydım ama aynı dakika ekiplerimiz, tekne sahibi ve aynı zamanda olayı da ilk gören Güven bey anında kurtarmaya başlamıştı. Kaza olan yer normalde seyir terası tarzında olan, hafiften de yükseltisi olan bir yerdi. Rahmetli şoförün kızından aldığımız ifadelerde; “babamızla sohbet ettik herhangi bir uyuklama falan olmadı, bu yolları çok iyi bilen 41 yıllık kamyon şoförlüğü, tır şoförlüğü yapan bir şahıs. Bu yolları ezbere biliyordu. Tünelden çıktığında şaşırıp birdenbire sağa kırılması mümkün değil çünkü köprüyü bilen bir şahıs aynı zamanda” dedi. O anda dalgınlığına mı geliyor çünkü sohbet esnasında da olmasına rağmen maalesef böyle bir durum oluyor.

Yaklaşık iki üç ay önce kaza yerinde iş makineleri ile kaya düşmesinden korktuğumuz için bir çalışma yaptık kayaları tıraşlayarak bir temizlik çalışması yaptık. Oradan suya düşme gibi bir durum aklımıza gelmedi. Çünkü öyle bir yer değil orası açıkçası. Kemaliye tabelası var karşıda onu da görmemiş. Biz Azrail çekti diyoruz başka bir şey diyemiyoruz.

İnşallah bir daha orada böyle bir kaza olmayacağına eminiz
Kara yolları bölge müdürümüz ile konuştuk. Burada böyle bir kaza oldu yine birinin dalgınlığına gelmesi veya bu yolu bilmeyen birinin bu tarz bir durum yaşamaması için gerekli talimatı verdi. Şefimiz de bizzat ilgileniyor bu konuyu. Bir iki gün aracı çıkartacağımız için oraya farklı önlemler alamadık. Sadece aracı sudan çıkartmak 8 saatlik bir operasyonla oldu. Çünkü kendi ağırlığı dışında içi de su ile dolmuş tonlarca ağırlıkta bir araç 6 buçuk 7 metreden çıktı. Büyük makinalar geldi. Yolu kapatmak zorunda kaldık. Aracı çıkarmak için yaklaşık 4 saat çalışma yaptık. Diğer 4 saatte de aracı zorla çıkarabildik. Operasyonlar bitince de bariyerler gelene kadar geçici bir önlem amaçlı kepçeyle oraya kum yığdık ve dubalar diktik. Şu an mühendis arkadaşlarda kaza yeri ile ilgili çalışmalar yapıyorlar neler yapabiliriz diye. İnşallah bir daha orada böyle bir kaza olmayacağına eminiz. Ayriyeten köprüden önceki şantiyenin orada bulunan keskin virajı düzeltmeye ilişkin çalışmalarımız olacak. Dutbeli’nde çelik bariyerlerin olmadığı yerlerde genişletme çalışmaları ile ilgili de karayolları bölge müdürümüzle mutabık olduk.

Orada ki gerekli çalışmaları yaptık

Başta zaten giden Valimiz Allah razı olsun destek verdi. O gece sabahı ilimizden ayrılmasına rağmen gece yarısı geldi buraya. Yeni Valimizde gelir gelmez sordu. Neler yapıldığını söyledik, anlattık kendisine. Kendisi zaten yakın zamanda ilçeye geldiği zaman incelemelerde bulunacak. Ama şu anda oradaki gerekli çalışmaları yaptık. İnşallah bir daha ne ilimiz ne ilçemiz ne de ülkemiz bir daha böyle kazalarla anılmaz.

Vallahi bana deseler ki Murat Atıcı makamını verir misin?

Şunu da söyleyeyim 40 yıllık kamyon şoförü de olsa çok usta şoförde olsa mutlaka dinlenmeliler. Bu iş usta şoförlüğe gelmiyor. Böyle acı olaylara şahit olmamak için dinlenmesi gerektiği yerde dinlenmesi lazım. O gece 2 yaşında 1 yaşındaki çocukların cesetlerini sudan topladık. O anda açık söylüyorum laf olsun diye değil vallahi bana deseler ki Murat Atıcı makamını verir misin? Bütün mal varlığını ver bu olay bitsin. Yani kimse ölmesin vallahi verirdim. O çocukları sudan çıkardığımızdan beri de halen uyuyamıyorum. Kendi çocuğumu sevemiyorum artık empati yapıyorum işin içinden çıkamıyorum.

Teşekkür ediyorum

Sağ olsun o gün İlçemiz de ayağa kalktı. Teknelerle koşturdular. 3 tane tekne 3 tane botla çıkardık. İlçe halkımızla birlikte olabildiğince hızlı ve koordineli bir şekilde büyük bir operasyon yaptık.  Bu vesile ile giden Valimiz Sayın Ali Arslantaş’a, göreve başlar başlamaz özveriyle olayları yakından takip eden yeni Valimiz Sayın Mehmet Makas’a, Erzincan Milletvekillerimize, İlçe halkımıza, askerimize, polisimize, sağlık ekiplerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

Diğer Haber

Vatandaş kendi sebzesini yetiştirmeye devam ediyor

Erzincan’da vatandaşlar kurulan pazarlarda  bağ ve bahçeleri için fide almaya devam ediyor. Yaz aylarında bağ …