Kemaliye Doğa ve Kültür Tutkunlarını Bekliyor

Ulusal ve uluslararası düzeyde büyük ilgi gören sportif ve kültürel etkinliklerin yer aldığı ve bu yıl 42’ncisi gerçekleştirilecek olan, “Uluslararası Erzincan Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Sporları Şenliği “ 01 Temmuz – 04 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılacak.

Şenlikler, Erzincan Valiliğin katkı ve himayelerinde, Kemaliye Kaymakamlığı’nın destekleriyle, Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı (KEMAV) ile Kemaliye Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek.

Hazırlık çalışmaları KEMAV’ın öncülüğünde gerçekleşen Şenliğin ana temaları her yıl olduğu gibi bu yıl da “özgün kültür ziyafeti, doğa sevgisi, spor ve kardeşlik.

Erzincan Valiliği’nden yapılan davet açıklamasında: “Yukarı Fırat Havzasının merkezinde yer alan Kemaliye (Eğin) İlçesi, eşsiz doğası ve sahip olduğu tarihi kent kimliği ile Erzincan İlinin turizme açılan kapılarından biridir. Kemaliye (Eğin), aynı zamanda Tarihi Kentler Birliğinin de kurucu üyesi ve “Tarihi Kent Kemaliye” sloganı ile UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde yer almaktadır.

Bu yıl gerçekleştirilecek olan şenlikte, Wingsuit ve BASE jump pilotlarının katılımıyla, bu extrem doğa sporcularının, “Gate to Eden/Cennete açılan kapıdan” ve “Sırat On Fırat köprüsü” hattından nefes kesen atlayışlarını, süzülüşlerini izlemek üzere doğa sporları tutkunlarını, Seyit Ali Parkı ve Karanlık Kanyona, Doğa Sporlarının Başkenti, Erzincan’ın ilçesi Kemaliye’ye davet etmekteyiz.

Kemaliye’nin eşsiz doğasında gerçekleştirilecek olan şenlikte ayrıca Türkiye Dağcılık Federayonu programı dahilinde kamp, Türkiye Kano Federasyonu “Dragon bot yarışları”, çocuk ve gençlerimize yönelik atölye çalışmaları, konferans ve köy gezileri yer alacaktır.

Doğal güzellikleriyle de öne çıkan Kemaliye’de bulunan ve dünyanın en görkemli kanyonlarından biri olan Karanlık Kanyon her yıl daha fazla ilgi görmekte. Türkiye’de bir ilk olarak 2009 yılında Kemaliye Karanlık Kanyon’da yapılan ve adrenalin tutkunlarının nefesini kesen Base Jump atlayışları, 2010-2011-2012, 2013, 2014, 2015, 2017, 2018, 2019 ve 2020 yıllarında uluslararası boyutta tüm kıtalardan sporcuların katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Yine ülkemizde yalnızca Kemaliye de gerçekleştirilen “wingsuit” etkinliğinde bu yılda extrem doğa sporcuları katılacaktır. Bu yıl da yine aynı çerçevede, ülkemiz turizmine çok önemli bir zenginlik olarak sunduğumuz Karanlık Kanyonun üzerinde yapılması planlanan Sırat On Fırat Köprüsünün tanıtımına da katkı sağlayacak nitelikte sportif etkinlikler gerçekleştirilecektir” ifadelerine yer verildi.

 

Diğer Haber

Şehit Gündüz’ün Ailesi ve Mezarı Ziyaret Edildi

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 15 Temmuz’da FETÖ/ PDY terör örgütünün darbe teşebbüsü sırasında hayatını kaybeden …