Kemaliye Kadın Eliyle Güçlenecek

Haber: Eren Varlı

Kemaliye’de, Kemaliye Hacı Ali Akın Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Kemaliye Belediyesi destekleriyle Kadın Kooperatifi kuruldu.

Kemaliye’de Kemaliye Hacı Ali Akın Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Aldırmaz Akkaya tarafından, Kemaliye’de ikamet eden kadınlara yönelik kooperatifçilik eğitimi verilerek Kemaliye (Eğin) Valemi Kadın Kooperatifi kuruldu.

Doktora tezinde kadın kooperatifleri üzerine çalışma yapan Akkaya, Kooperatifin en önemli amacının asırlardır Kemaliye’de üretimin odak noktası olan kadınların üretimden gelen gücünün ortaya çıkarılması, üretim bilgilerinin, güçlerinin birleştirilmesi ve başta Kemaliye’de olmak üzere, ülkemizde hem sosyal hem de ekonomik hayatın sürdürülebilir gelişiminde kadınların katkısını en üst seviyelere çıkarabilmek olduğunu kaydetti.  Akkaya, Kooparatifin Kemaliye’de kadınlar tarafından mevsiminde, doğal şartlarda üretilen yöresel ürünlerin ve geleneksel el emeği ürünlerin de hak ettiği değeri alabilmesini ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacı taşıdığını sözlerine ekledi.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. A. Ercan Ekinci, Kemaliye Hacı Ali Akın Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Nurettin İmre de Kemaliye (Eğin) Valemi Kadın Kooperatifini ziyaret ederek Kooparatif üyelerinin yapmış olduğu el ürünlerini yakından inceledi.

Diğer Haber

Erzincan’da yatırımlar ve çalışmalar yerinde incelendi

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcıları ile birlikte şehrin çeşitli …