9 Ağustos Salı , 2022

(KKKA) Hakkında Vatandaş Bilgilendiriliyor

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Merkez Toplum Sağlığı Merkezi  tarafından Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında bilgilendirme devam ediyor.

Yağışlar sonrasında kene popülasyonunda artış yaşandığı için uzmanlar, vatandaşları uyarıyor. Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından Muratboynu , Koçkar ve Yücebelen Köylerine ‘Kırım Kongo Kanamalı Ateş Hastalığı’ hakkında vatandaşlara bilgilendirme yapıldı.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına sebep olan kenelerde artış gözlenmesi, bu hastalığa sebep olan kenelerden nasıl korunması gerektiği ve kene tutulmalarına karşı ne yapılması gerektiği konusunda bilgilendirme çalışması  devam ediyor. Kırım Kongo Kanamalı Ateşli hastalığına neden olan ve son yıllarda özellikle kırsal kesimdeki vatandaşları tedirgin ediyor. Havaların yağışlı geçmesi nedeniyle ot miktarının fazla olacağı beraberinde kene popülasyonunun da artmasına neden olması konusunda uzmanlar kırsal bölgedeki vatandaşları uyarıyor.

Erzincan’ında içinde bulunduğu bölgede kene vakalarına karşı vatandaşların dikkatli olmasını isteyen uzmanlar açık renk kıyafetler giyinilmesi noktasında da bölge halkının bu konuda dikkatli olmasını istedi.

İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Merkez Toplum Sağlığı Merkezi  tarafından, ilkbahar aylarının gelmesiyle birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına sebep olan kenelerde artış gözlenmesi, bu hastalığa sebep olan kenelerden nasıl korunmamız gerektiği ve kene tutulmalarına karşı ne yapılması gerektiği konusunda ilçe merkezi ve  riskli alanlar başta olmak üzere merkez ve merkeze bağlı belde ve köylerde Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezinde görevli sağlık personelleri tarafından kahvehane, cami, okul vb toplu alanlar olmak üzere saha eğitimlerine Mayıs ayı süresince  eğitim çalışmaları süreceği belirtildi.

 

Diğer Haber

Belediye personelinden kan bağışına destek

Erzincan Belediyesi personeli Kızılay Kan Merkezi tarafından yürütülen kan bağışına destek verdi. Erzincan Beleyesi personeli, …