12 Ağustos Cuma , 2022

“Konya Barosu ile Süreci Yakından Takip Edeceğiz”

Erzincan Barosu Başkanı Av. Âdem Aktürk,  Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesinden yedi vatandaşın katledilmesinin vahim bir olay olduğunu belirtti.

Katil veya katillerin bir an önce yakalanarak adalete teslim edileceğine, hukuken mümkün olan en ağır cezaların uygulanacağına inandıklarını belirten Başkan Av. Aktürk, “Basında ve sosyal medyada çıkan bazı haberlerde ifade edildiği üzere, katledilen ailenin önceki günlerde can güvenliklerinin tehlikede olması sebebiyle yetkili makamlardan yardım isteyip istemedikleri konusunda kamuoyu bilgilendirilmelidir. Aileye yönelik bir tehdidin yetkililer tarafından önceden bilinip bilinmediği araştırılmalı ve adli ve idari soruşturmalar yoluyla, varsa sorumlular hakkında gereği yapılmalıdır. Yetkili makamların açıklamalarına göre olayın sebebi, iki aile arasında yıllar önce başlayan bir uyuşmazlıktır. Ancak katliamın arkasında etnik kimlik veya başka bir ideolojik sebebin bulunup bulunmadığı konusu ayrıntılı olarak incelenmelidir.

Sonuçları kamuoyuyla gerekçeleriyle birlikte bir an önce paylaşılması gerektiğini söyleyen Av. Aktürk,  Yeterli ve çok boyutlu araştırmalar yapılmadan sonuca ulaşan aceleci açıklamalardan kaçınılmalıdır. Provokasyonları önlemenin yolu konunun her açıdan soruşturulacağı konusunda güvence vermek ve en önemli kamu yönetimi ilkelerinden olan şeffaflığı hayata geçirmektir” dedi.

Konya Baromuzla birlikte Erzincan Barosu olarak süreci yakından takip edeceğiz, Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarım” ifadelerine yer verdi.

Diğer Haber

Resmi İlanların Sosyal Ağlarda Paylaşım Esasları Belirlendi

Basın İlan Kurumu, sosyal ağ hesaplarında resmi ilanları haberleştirerek paylaşan gazetelerin ek gösterge alabilmek için …