12 Ağustos Cuma , 2022

Kurban Alırken ve Muhafaza Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, Kurban Bayramı nedeniyle, Kurban alımı ve  kesimi sonrası alınacak önlemler hakkında uyarıda bulundu.

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kurban alacak vatandaşlara uyarıda bulundu. Kurbanlık alırken ve kesimi sonrasında yapılacaklar hakkında bilgi verdi.

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, konu hakkında şu açıklamada bulundu: ‘Kurban dini vecibelerimizden biri olup ve bu hususta dikkat etmemiz gereken kurallar var. Özellikle kurban seçiminde hayvanların küpeli olmasına dikkat etmek lazım. Kümelenirken bunların numaralarını bizim bilgisayar veya telefon sisteminde küpe sorgulama sistemiyle hayvanların yaşı, aşıları, geçmişi hangi işletmede doğduğu, nerede olduğunu rahatlıkla kontrol edebilirler. Bunun için hayvan küpe sorgulama sistemime girerek bilgiler edinilir. Daha sonra ise hayvanın özelliklerinden gözlerinin canlı olması, tüylerinin parlak olması gerekmektedir. Kurbanın ön alt dişlerinin kontrol edilmesi gerekiyor. Boynuzu kırık, kuyruğu kesik hayvanları almamalarını özellikle rica ediyoruz. Bunlardan sonra kurban hayvanı kesildikten sonra eti dinlendirmelerini yaklaşık 1 gün tavsiye diyoruz. Sağlıklı tüketmek için de önemli bir konudur. Burada uzman arkadaşlara danışarak özellikle mezbaha nelerde bu işi yapan arkadaşlarımız hijyen noktasında yardımcı olur. Bu noktada biz özellikle kurban bayramı süresince kurban kesim noktalarında ilimizde 4 adet kurban kesim alanımız var. Buralarda veteriner arkadaşlarımız Kurban Bayramı boyunca yardımcı olacaklar. Kendi kestikleri hayvanları vatandaşlar, hastalık gördüklerinde hayvanın bütününü bozmadan veteriner arkadaşlarımıza iletebilirler. Yaklaşan kurban bayramınızı da en içten dileklerimle kutlarım’ dedi.

Diğer Haber

“Genel Asayiş Uygulaması”Gerçekleştirildi

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğünce genel asayiş uygulaması yapıldı. Genel asayiş ve kamu düzeninin devamının sağlanması …