19 Haziran Çarşamba , 2024

“Kurban; Allah Yolunda Samimiyetin, Fedakârlığın, Cömertliğin ve Teslimiyetin İfadesidir”

Erzincan İl Müftüsü Burhan Çakır,  Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Müftü Çakır mesajında: “ Rahmân ve Rahîm (olan) Allâh’ın (C.C.) Adıyla. “Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır; fakat O’na sadece sizin takvânız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. (Ey Resûlüm!) Güzel davrananları müjdele!” (Hacc; 22/37)

Bizleri bayram günlerine eriştiren, kalplerimizi muhabbetiyle huzûra kavuşturan, birlik ve beraberlik duygularıyla kardeşliğimizi pekiştiren Rabbimize sonsuz hamd-u senâlar olsun. Bayramlarımız her yıl Müslümanlık bilincimizi yenileyen, millet olma irademizi diri tutan; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, rahmet ve bereket dolu özel günlerdir. İslam Âleminin büyük bir coşku ve heyecanla beklediği Kurban Bayramına 20 Temmuz 2021 Salı gününün seher vaktinde kavuşmuş olacağız inşallah ve saat 05:44’te de bayram namazımızı kılacağız.

Her yıl gelen Kurban Bayramı bizlere hem bayramın sevincini yaşatırken, salgın hastalık süreci sebebiyle İslam’ın beş şartından birisi olan Hac ibadeti için mübarek beldelere gidememenin hüznünü de bizlere ayrıca yaşatmaktadır. Kurban; Allah yolunda samimiyetin, fedakârlığın, cömertliğin ve teslimiyetin ifadesidir. Değerlerine yabancılaşan insanın başta Allah’a, kendisine, tabiata, canlı – cansız varlıklara ve her şeye karşı yabancılaşmanın önüne geçmek için emredilmiş bir ibadettir. Kulluğun sadakat ve teslimiyetinin ifadesidir. Kurban; Allah’ın rızası ve O’na kurbiyyetin gözetilerek yapılan ibadetin adıdır. Dünyevileşmeye karşı ilahi bir uyarıdır. Modern hayatın bireyciliğe ve ben merkezli anlayışına mahkûm ettiği insanı, “İnsan insanın Cennetidir” inancına götüren ibadettir. Salgın hastalık sebebiyle Kurban Bayramı namazını sosyal mesafeye dikkat etmek suretiyle maskeli bir şekilde kendi evimizden getirdiğimiz seccade ile bütün camilerimizde gönül huzuru ve ruhlarımızın sükûnete erdiği bir coşku ile eda edeceğiz inşallah.

Vakfımız her yıl olduğu gibi bu yıl da “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” düsturundan hareketle milletimizin emanetine sahip çıkarak yurt içinde ve yurtdışında 149 ülkeye ulaşarak ihtiyaç sahiplerine hayırlarınızı, bağışlarınızı ve her türlü yardımlarınızı ulaştırmanın gayreti içerisinde çalışmalarını yürütüyor. Kurbanlarımızı evlerimizde çoluk – çocuğumuzla, ailemizle birlikte kesmekle beraber Türkiye Diyanet Vakfı’mızın rehberliğinde yine bu yıl da çeşitli hayır kuruluşlarıyla birlikte Vakfımız aracılığıyla dünyanın mazlum ve fakir coğrafyalarındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya gayret göstereceğiz.

Salgın sebebiyle, bu yıl da geniş bir katılımla maalesef eda edilemeyecek olan hac mevsiminin ruhlarımızda bıraktığı hüzünle birlikte, yüreklerimizin en ağır yükü olan küskünlük ve dargınlıkları, öfke, nefret, kin ve düşmanlıkları bir yana bırakarak af ve bağışlama/bağışlanma için vesileler arayalım. Gönlümüzü herkese açıp, barışalım, barıştıralım ve kardeşlerimizle gönülden bayramlaşalım. Varlık sebebimiz olan anne-babalarımızı ve büyüklerimizi ihmâl etmeyelim. Evlerimizin canlı bayramları olan çocuklarımızı sevindirelim, ziyaretlerimizi bihakkın yerine getirelim. Farz namazlarımızın ardından 23 vakitte okunması meşru kılınan teşrik tekbirlerimizi unutmayalım. Allah (C.C.) keseceğimiz kurbanlarımızı kabullerin en güzeliyle kabul buyursun. Bayramımızın yeni bayramlar doğurması, sevincimizin yeni sevinçlere başlangıç olması, huzurumuzun nice huzursuzluklara çare olması, mutluluğumuzun dünyanın dört bir yanındaki acılara teselli olması niyetiyle ve salgın hastalık sebebiyle yaşamakta olduğumuz olumsuz sürecin en kısa sürede son bulması dileğiyle, başta Erzincan’lı hemşehrilerimin ve bütün İslam âleminin mübârek Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, bu bayramın hepimize, bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

 

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …