13 Nisan Cumartesi , 2024

Maske, Mesafe, Temizlik Ama En Önemlisi Aşı

Koronavirüs vakaları artış gösterirken, üçüncü doz aşıya ihtiyacı da gündeme getirdi. Üçüncü doz aşının önemine dikkat  çeken Doç Dr. Edhem Ünver bu hastalıktan ancak hep birlikte aşılarımızı düzenli yaparak kurtulabiliriz dedi.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte aşılanmanın olmasıyla salgında olası kötü senaryonun ortadan kalkabileceğini anlatan Ünder, aşılanma kadar genel sağlık durumumuza da dikkat etmeliyiz uyasında bulundu.

Bireylerin aşılanmasındaki hayati öneme değinen Erzincan Binali Yıldırım Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hatalıkları Bölümü Doç Dr. Edhem Ünver, üçüncü doz aşının önemine değinerek şu ifadelere yer verdi: ‘ yaklaşık 2 yıldır Covid  hastalığıyla uğraşıyoruz. Bizim için önem arz eden bir hastalık. Gelişimi ve yayılımı olsun bağışıklığı etkileyip etkilememsi olsun bulaştırıcılığı yönünden  toplumsal bir yük olduğundan mutlaka Covid hastalığını bir an önce ortadan kaldırmak gerekiyor. Bunun içinde sadece tedavi değil  hastalığın bulaşmasını engellemek gerekir. Hatalığı bulaşırlığının engellemenin en önemli yolu  hepimizin bildiği gibi maske, mesafe, temizlik ama en önemlisi aşı. Aşıyı mutlaka yaptırmamız gerekiyor. Bunun içinde yapılması gereken  aşıların etkinliği  hemen hemen aynı. Hepsinin koruyuculuğu olduğunu düşünüyoruz. Aşıların etkinliğinin 3-6 ay arasında devam ettiğini 6 ay sonunda  antikor düzeyinin düştüğünü  ve aşıların koruyuculuğunun azaldığını biliyoruz. Bu yüzden mutlaka 6 ay sonunda tekrar aşıların yapılması gerektiğine inanıyoruz’ diye konuştu.

 

Diğer Haber

Bekir Aksun; “ İslam aleminin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum”

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. İslam âleminin ve …