Meslek liseleri üretmeye devam ediyor

Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yiyecek İçecek Hizmetleri ile Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanlarında 207 öğrencisine yoğunlaştırılmış olarak teorik ve pratik eğitim imkânı sunuyor.

Turizm sezonunda pratik eğitimlerini Akdeniz ve Ege Bölgesinde gerçekleştiren öğrenciler, kış aylarında ise okul bünyesindeki döner sermaye işletmesinde çalışıp döner sermaye katkıları ölçeğinde pay alarak aile bütçelerine katkı yapıyorlar.

Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde bulunan yemek üretim merkezini ziyaret eden İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Bakanlığın stratejileri ve öncelikleri doğrultusunda mesleki eğitimin güçlendirilmesi ve yapılandırılmasına yönelik çalışmalar meyvelerini vermeye devam ediyor. Şehrimizde bulunan meslek liselerinin imkân ve kabiliyetlerinden azami ölçüde yararlanmak için birçok protokole imza atarak üretim seferberliğine katkıda bulunuyoruz. Bu  kapsamda Hürriyet MTAL Döner Sermaye İşletmesi bünyesindeki yemek üretim merkezinde her gün il merkezimizdeki 765 öğrenciye, Üzümlü ilçesinde 151 öğrenciye, Tercan ilçesinde 430 öğrenciye, Kemah’ta 100 öğrenciye, İliç ilçesinde 450 öğrenciye taşımalı eğitim kapsamında bunun yanı sıra Bakanlığın “Okulöncesi Eğitimde Beslenme Desteği Projesi” doğrultusunda belirlenen gelir seviyesi yetersiz anaokulu öğrencilerimizle birlikte hafta içi her gün toplam 2181 öğrenciye öğle yemeği hizmeti verilmektedir. Modern üretim altyapısıyla tamamen hijyenik ortamlarda ve öğretmenlerin gözetiminde her gün 2181 öğrenciye kalori değerlerine göre hazırlanmış yemek hizmeti sunan okulumuzda 2022 yatırım planları kapsamında yapımı tamamlanan unlu mamuller fırını ile birlikte günlük 5000 adet roll ekmek ve bunun yanı sıra hamburger, sandviç ve tost ekmeği üretimi gerçekleştirilecektir. Okulumuzun döner sermayesi 2021 yılında 1 milyon 250 bin lira ciro yaptı. Yeni yatırımlarla bu yılki ciromuzun 4 milyon 700 bin lira civarında olmasını bekliyoruz.” Böylelikle eğitim sistemi ile çalışma hayatı arasındaki ilişkiyi güçlendirip bir yandan üretime katkı sağlayıp istihdam olanaklarını arttırıyoruz bir yandan da sosyal devlet gereği ihtiyaç sahibi öğrencilerimize beslenme imkânı sunuyoruz.” dedi.

 

Diğer Haber

Erzincan ve Çevrelerinde Beklenen Kuvvetli Yağışlara Dikkat !

Erzincan ve çevresinde kuvvetli yağışlar olabileceği  uyarısında bulunuldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı 12. Bölge Müdürlüğünden …