Mevsim geçişleri migreni arttırıyor

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Nuroloji Uzmanı Dr. Alevtina Ersoy, mevsimsel değişikliklerinde her baş ağrısı migren demek değildir” açıklamasında bulundu.

Çok sık görülen baş ağrılarının başında migren, gerilim tipi ve küme tiplerin geldiğini dile getiren Öğretim üyesi Dr. Ersoy, “mevsim geçişlerinin migren ağrılarını tetiklediğine dikkat çekerek konuşmasında şunlara yer verdi: “Mevsim geçişlerinde rüzgar artar, nem oranı daha sık değişir ve bütün bunlar migreni olan hastalarda ağrıyı tetikler. İlkbahar ve sonbahar aylarında ise, kümetip baş ağrıları artış gösterir. Kış aylarında ise grip enfeksiyon oranı artığından enfeksiyonlara bağlı baş ağrılarından şikayetler görülür” dedi.

Ersoy açıklamasın da, “soğuk havaların gelmesi ile baş ağrılarında bir artış görüyoruz. Migren, Soğuğa duyarlı, soğuk havalardan kaynaklı baş ağrıları, soğuk yiyecek, içecek ağıza alındığında, yutulduğunda, soğuk suya dalma, ıslak saçla soğuk hava da açık baş ile dondurucu soğuklara maruz kaldığı zaman bir kaç dakika içinde gelişebilir. Bu baş ağrısı genellikle şiddetli, saplanıcı, şakak ve alın bölgesinde olabilir. Soğuk uyarısı ortadan kalktığında baş ağrısı bir kaç dakika içinde düzelebilir, bu tür baş ağrıları tedavi gerektirmez.

Soğuk ile tetiklenen baş ağrılarının her insanda olabileceğini söyleyen Dr. Ersoy, bunun ile birlikte miğren olan hastalar da bu tür ağrılar daha fazla gözlenir. Migren, hava değişikliği başta olmak üzere çevresel faktörlerlerden etkilenen bir baş ağrısıdır. Rüzgarlı, aşırı sıcak ve soğuk havalarda migren ataklarında artış görülebilir.

Migren baş ağrılarının nasıl olduğu ile ilgili bilgi veren Dr. Ersoy, genellikle tek taraflı zonklayıcı, göz etrafında, şakakta ya da ensede başlayan baş ağrılarıdır. Bu baş ağrılarına bulantı ve kusma eşlik edebilir. Ayrıca kokudan rahatsız olmak, ışıktan rahatsız olmak ayrıca sesten de rahatsız olunabiliniyor. İfade ettiğim gibi migren tek taraflı baş ağrısı ve bu taraf değişikliği gösterir. Bu bir tarafta daha ağır olmakla beraber  diğer tarafta daha hafif de olsa olabiliyor. Bu bazı tanımlarda iki taraflı da olabiliyor. Baş ağrısından önce bazı hastalarda görme kaybı olabilir. Puslu görme, ışık çakmaları ve fotopsi dediğimiz zikzak tarzında ve sinek uçuşma şekilde görsel fenomenler olabilir. Bu tip avrolar baş ağrısı öncesinde başlar ve en fazla bir saat kadar sürebilir.

Migren baş ağrısı bir gün ile 72 saat yani üç güne kadar devam edebilir. Eğer baş ağrıları daha uzun sürüyor ise mutlaka doktora gitmek gerekiyor. Soğuk havalardan en iyi korunma soğukdan kaçınmaktır diyen Ersoy, soğuk havalarda atkı, bere, şapka giyme ihmal edilmemeli. Buna rağmen baş ağrıları devam ediyor, baş ağrısına boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, ateş, kulak ağrısıda eşlik ediyorsa mutlaka doktora baş vurmalı” diye konuştu.

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …