Motosikletlerin Yaz Bakımlarına Dikkat!

Erzincan sanayi esnaflarından 30 yıllık Motosiklet Tamircisi Ali Altın, yazın sıcak yüzünü gösterdiği bugünlerde motosiklet kullanımlarının arttığına dikkat çekerek sürücüleri araç bakımları konusunda uyardı.

Motosiklet Tamircisi Ali Altın yaptığı açıklamasında; “Kış yüzünü gösterdiğinde gerekli bakımlarını yaparak garaja çektiğimiz motosikletimizi, yaz ayının başlangıcında garajdan çıkartırız. Ancak uzun süre kullanmadığımız motosikletimiz kesinlikle bakıma muhtaç bir halde olacak. Bu nedenle motosikleti kullanmadan önce gerekli bakımları yaparak kullanmalıyız. Aksi takdirde yazlık bakımı yapılmamış ve aylarca çalıştırılmamış motosiklet başımıza daha büyük sıkıntılar açar. Bu büyük sıkıntıları yaşamamak ve uzun ömürlü bir motosiklete sahip olmak için yaz bakımlarını kesinlikle yaptırmalıyız.

Kış ayında motosikletinizi kullanmamanız nedeniyle akünüz işlev görmeyebilir. Bunun nedeni ise akü çalıştırılmadığından peteklerde sertleşme meydana gelir. Bu da elektrik akımının iletilmesini tam gerçekleştirmez. Motosikletinizin aküsünü uzun süreli şarj ederek bu problemden kurtulabilir. Ancak eski aküler uzun süre çalışmayınca aküyü değiştirmeniz gerek.

Motor yağı motosikletinizin düzgün çalışması için bakımlı olmalıdır. Uzun süre kullanmadığınız motosikletinizin motor yağına bakmalısınız. Motosikletin kilometresi ile motor yağı değişim süresi dolmuş ise kesinlikle değiştirilmeli. Yağ filtreleri de bakılmalı ve uygun görülürse kesinlikle değiştirilir. Soğuk kış ayları motosikletinizin lastiklerinin havasını indirecektir. Bu nedenle direkt motosikletinizin üzerine binmeyin ve hatta sert bir zeminle de temas ettirmeyin. Daha büyük hasar meydana getirmemek için lastiklerinize uygun havayı hemen basmalısınız. Uzun bir süre zincirler kullanılmayacağı için kesinlikle çıkarılıp temizlenmeli ve yağlanmalıdır. Radyatörün suyu eksilmiş ise gerekli seviyeye kadar takviye yapılmalıdır. Ancak su yerine tamamen anti-friz doldurulmalı.

Uzun süre kullanılmayan motosikletin deposundaki benzin yanıcı özelliğini yitirir. Bu nedenle depodaki benzin tamamen boşaltılıp yeni benzin dökülmeli. Kış boyunca motosikletinizi çalıştırmadığınız için bujiler ateşlemeyebilir. Bunun için hiç çalıştırmadan bujiler temizlenmeli. Eğer gerekli görülürse bujiler değiştirilmeli. Kâğıt hava filtreleri uzun süren beklemelerden sonra rutubetlenir. Bu nedenle kâğıt hava filtresi sökülüp temizlenmeli ve kuru yerde korunmalı. Ayrıca sünger hava filtreleri de mutlaka temizlenmeli. Gaz ve debriyaj teli, kumanda butonları, sinyal, far ve kontak anahtarı kontrol edilip kesinlikle yağlanmalı. Fren hidrolik yağları kontrol edilip, tamamlanmalı. En önemlisi tabiki malum bu salgın sürecinde her işyerimizin gerekli önlemlerle çalıştığına eminim ama sürücülerimizde bu konuda hassasiyet göstersinler. Tamir ve bakım yaptırırken gereksiz yere kalabalık oluşturmasınlar. Sosyal mesafe kurallarına riayet edelim. Unutmadan kask ve koruyucu ekipman olmadan kesinlikle motosiklet kullanmayalım” dedi.

Diğer Haber

Erzincan’da aranan 9 kişi yakalandı

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, aranan şahıslara yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon sonucunda, …