13 Nisan Cumartesi , 2024

Müftü Çakır, Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun

Erzincan İl Müftüsü Burhan Çakır, Regaip Kandili nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. İl Müftüsü Çakır, yayınladığı mesajında, Bizleri bu manevi günlere ulaştıran Cenâb-ı Allah’a hamd-ü senalar ederiz. Ümmeti olmakla şeref duyduğumuz Resûl-i Ekrem’e salat ve selam olsun’ dedi. Konuşmasına devam eden Müftü Çakır: ‘Rabbimizin sayısız lütuf ve ihsanı ile ömrümüze bereket, ruhumuza sükûnet katan üç aylara erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Allâh’ın (C.C.) izni ile 02 Şubat Çarşamba günü Recep ayına kavuşmuş olacak, 03 Şubat Perşembe gününü 04 Şubat Cuma’ya bağlayan gece ise Regaib gecesini idrak edeceğiz.Üç aylar, her yıl heyecanla gelişini beklediğimiz, ilahi rahmet ve mağfiretin varlık âlemini kuşattığı, müminlerin topluca ibadete yöneldiği nadide zamanlardır. Ramazan ayından önce oruçla buluşanlar, Cuma namazlarına koşanlar, namaza başlayanlar, tevbe ve istiğfâr ile Rabbine yaklaşmaya çalışanlar, yetîme, yoksula, darda kalana yardıma koşanlar gibi manevi kazançlar elde edenlerin sayılarının arttığı mübârek zaman dilimleridir üç aylar…

Rabbimizin kulları için açtığı sonsuz lütuf kapılarının ilki Recep ayıdır. Recep ayından sonra, ruhen ve bedenen Ramazan’a hazırlandığımız Şaban ayı karşılar bizi. Üç ayların sonuncusu, “evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş” olan Ramazan-ı şeriftir.

Hz. Peygamber (s.a.v.) bir hadis-i şeriflerinde; “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır” buyurarak bu ayların manevi feyzine işaret buyurmuşlardır.

Receb ayı girdiğinde Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle dua ederdi: “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır.”

Recep ayında, iki mübarek gece gönül hanemize misafir olur. Bunlardan biri ‘bütün istek ve arzularımızı Allah’ın rızasına bağlamaya çalışma’ anlamına gelen Regaib gecesi, diğeri ise Sevgili Peygamberimizin ümmetine emaneti olan Mescid-i Aksa ile bütünleşen Mirac gecesidir. Şaban ayında; ‘af, merhamet ve mağfiret’ vesilesi olarak kabul edilen mübarek Berat gecesi bizi beklerken Ramazan ayında da ‘meleklerin yeryüzünü kuşattığı, bin aydan daha hayırlı olan bir esenlik ve selam gecesi’ olan Kadir gecesiyle müşerref olacağız.

İçerisinde böylesine anlamlı geceler barındıran mübarek üç aylar, günahlardan arınma, sevaplarla bezenme mevsimidir. Nefsi muhasebemizi yeniden yapmamıza vesile olan mübarek üç aylar ve kandiller, dünyevi meşguliyetlerimizden sıyrılıp, yaratılış gayemizi düşünmemiz, Allah’a yönelmemiz, hayatımıza çeki düzen vermemiz açısından büyük bir fırsattır.

Bu mübârek gece vesilesiyle bol bol namaz kılmalı, duâlar etmeliyiz. Gecesini ibadetle geçirdiğimiz kandilin, gündüzünü de oruçlu geçirmeye gayret gösterelim. İslam ümmetinin sıhhat ve selâmeti için, kötülüklerden, belâlardan ve hastalıklardan kurtulmak için tazarrû ve niyâzda bulunmalı, sadakalar vermeliyiz. Telefonla bile olsa yakınlarımızı, dostlarımızı, sevdiklerimizi arayarak hatırlarını sormalı, gönüllerini alarak helâllik istemeliyiz. Gücümüz nispetinde elimizin ulaştıklarını sevindirmeliyiz. Bol bol tevbe ve istiğfâr ederek, Rabbimizden afv ve mağfiret dilemeliyiz.

Bizler de Erzincan Müftülüğü olarak genelde tüm camiilerimizde mübarek gece dolayısıyla programlar icra edeceğimiz gibi, özelde ise ilimiz Terzibaba Camii’nde Regâib Gecesi Kandil Özel Programını kutlayacağız. Bu vesile ile Tüm Erzincan’lı hemşehrilerimizi Terzibaba Camii’ne aileleriyle birlikte katılmaya bekliyoruz.

Bu vesileyle mübarek üç ayların ve Regaib gecesinin Erzincan’ımıza, milletimize ve ümmet-i Muhammed’e hayırlar getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Cenâb-ı Hak, Recep ve Şaban ayını bizim için mübarek kılsın ve bizi Ramazan’a kavuştursun.Üç aylarımız ve Regaip kandilimiz mübarek olsun’ dedi.

Diğer Haber

Bekir Aksun; “ İslam aleminin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum”

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. İslam âleminin ve …