Muğla Milletvekili Erzincan’ın Tarım Sorununu Meclise Taşıdı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in talimatıyla Erzincan’a gelerek bir dizi ziyaret gerçekleştiren Genel Başkan Yardımcısı Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Erzincan’da ki çiftçi sorunlarını meclis gündemine taşıdı.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Erzincan’da yaşanan tarım sorunlarını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu. Yazılı olarak cevap istedi.  İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Muğla Milletvekili Prof. Dr. Ergun’un Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde; “ Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Sulanabilir tarım arazilerinin yaklaşık yarısına yakını pompaj usulüne göre sulanan Erzincan ilimizdeki tarımsal üreticilerimiz enerji fiyatlarında yaşanan artışlardan dolayı büyük sıkıntılar çekmektedir. Elektrik enerjisi fiyatlarında yaşanan %100’lere varan artışlar sulama maliyetlerini yükseltirken, üretilen ürünlerin fiyatlarına aynı oranda artmamış olması üretimi neredeyse imkânsız hale getirilmiştir.

Bununla beraber üreticilerimizin sulamada kullandıkları pompaların büyük çoğunluğunun eski olması enerji sarfiyatını arttırmaktadır. Aynı şekilde 1964 yılında kullanımına başlanan sulama kanallarının yıpranmış olması nedeniyle de ciddi miktarlarda su kayıpları yaşanmakta ve üretim maliyetleri artmaktadır.

Son olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından 22 Aralık 2018 tarihinde yapılan yazılı açıklamada Ocak, Şubat ve Mart 2019’da çiğ süt destekleme primi litre başına 15 kuruşluk artışla 25 kuruş olarak çiftçiye ödeneceği duyurulmuştur. Buna karşın çeşitli gerekçelerle yapılan bu artışın geri alındı ilan edilmiştir. Geldiğimiz noktada Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği süt fiyatları üretim maliyetleri karşısında anlamsız hale gelmekte üreticilerimiz üretimi bırakmaktadırlar. Dolayısıyla acilen Erzincan başta olmak üzere tüm ülke sathında tarımsal üretimi destekleyecek politikalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgiler ışığında;

1-Bakanlığınızca Erzincan’da üretim koşulları giderek güçleşen üreticilerimizin üretime devam edebilmeleri için Ziraat Bankası ve tarım Kredi kooperatiflerine olan borçlarının silinmesi ve daha uzun vadelerle yapılandırılması konusunda herhangi bir çalışma yapılacak mıdır?

2-Bakanlığınızın Erzincan ilimizde tarımsal amaçlı olarak kullanılan sulama sularına ilişkin ücretlendirmede üreticilerimizin rahatlatacak bir sübvansiyon uygulanması konusunda bir çalışması var mıdır?

3-Bakanlığınız tarafından süt fiyatları konusunda üreticilerimizin destek olacak ve üretime devam etmelerini sağlayacak şekilde bir çalışma yapılmakta mıdır?” ifadelerini kullandı.

Diğer Haber

Erzincan’da yatırımlar ve çalışmalar yerinde incelendi

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcıları ile birlikte şehrin çeşitli …