Okul Öncesi Eğitimde Erzincan Ortalamanın Üzerinde

Erzincan’da okul öncesi eğitimde okullaşma oranı ile Türkiye ortalamalarının üzerinde bir başarıya ulaştı.

 Geçtiğimiz yıl itibari ile Türkiye genelinde 3 yaş grubunda %14 olan okullaşma oranı Erzincan’da  %32’ye ulaşarak bu yaş grubunda Türkiye birinciliğine ulaştı.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından, çocukların gelişimi açısından son derece önemli olan okul öncesi eğitimde okul öncesi okullaşma oranı ülke genelinde %100’e ulaşması için tüm imkânlar seferber edilmektedir. Bilimsel verilerin, öğrenciler arasındaki başarı farklarını azaltmada okul öncesi eğitimin kritik bir öneme sahip olduğu gerçeğinden hareketle 4 yaş grubunda Türkiye genelinde %35 olan okullaşma oranı Erzincan’da %58’e ulaşarak geçtiğimiz yıl 81 il arasında 4 yaş grubunda ulaşılan en yüksek oran olarak resmi istatistiklere yansıdı. 5 yaş grubunda Türkiye geneli %78 olan okullaşma oranı Erzincan’da  %98,89 olarak gerçekleşmiş olup bu yaş kategorisinde ülkemizde ilk 5 il arasında yer almaktadır.

Erzincan son dört yılda 8 yeni anaokulu hizmete kazandırılarak toplam anaokulu sayısı 36’ya ulaşmıştır.2021-2022 eğitim öğretim yılında 5993 olan okul öncesi öğrenci sayısı  bu yıl 6845 olarak %15’e yakın artış gösterdi.İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, öncelikli hedefimiz ilimizde okul öncesi eğitimden istifade etmeyen tek bir öğrencimizin kalmamasını sağlayarak eğitimde fırsat eşitliğini artırmak olduğunu, bu kapsamda okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarını yüzde yüze yükseltmek için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini ifade etti.Okul  öncesi eğitimin çocukların gelecekleri için, onların öğrenme, anlama kapasitelerini arttırmak, gelişim sürecini hızlandırmak için çok önemli bir basamak olduğunu, okul öncesi çağının bireyin fiziksel, zihinsel, sosyal-duygusal ve dil gelişimini tamamlandığı son derece önemli bir dönemi kapsadığını belirterek, okul öncesi okullaşma konusunda ilimizde; Millî Eğitim Bakanlığımız eğitim politikaları doğrultusunda atılan tohumların, yapılan yatırımların bugün meyvesini verdiğini belirtti.

Erzincan’da  okul öncesi okullaşma oranının, Bakanlığın hedefleri doğrultusunda en üst seviyeye çıkarılacağını, okul öncesine kayıtsız tek bir çocuğun kalmayacağını ve bu durumun sürdürülebilir hale getirileceğini belirten İl Millî Eğitim Müdürü Gün, bu konuda, Millî Eğitim Bakanlığının öncülüğünde gerekli tüm çalışmaların hassasiyetle sürdürüldüğünü söyledi.

Diğer Haber

Erzincan ve Çevrelerinde Beklenen Kuvvetli Yağışlara Dikkat !

Erzincan ve çevresinde kuvvetli yağışlar olabileceği  uyarısında bulunuldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı 12. Bölge Müdürlüğünden …