15 Temmuz Pazartesi , 2024

Prof. Dr. Pabuçcu “Oksijenin % 70’ini Yosunlar Üretiyor”

Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesinin haftalık programında konuşan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Köksal Pabuçcu “Soluduğumuz oksijenin yaklaşık yüzde yetmişi yosunlar tarafından üretiliyor” dedi.

Erzincan Belediyesi Millet Kütüphanesinde seçkin davetlilere hitap eden Prof. Dr. Köksal Pabuçcu “Su Yosunları, diğer adı ile “Alglerin “, yeryüzünde ilk ortaya çıkan canlılar olarak kabul edildiğini söyledi. 1990’lı yılların sonunda Avustralya kıyılarında bulunan stromatolit denilen fosillerdeki alglerin günümüzden 3.8 milyar yıl öncesine ait olduğu tespit edildi. Bu alglerin günümüzdekilerle aynı benzerlikte olduğu ve hiçbir değişim geçirmediği anlaşıldı ve evrim görüşünün yeniden sorgulanması gerektiğini ortaya koydu.

Algler ‘in yeryüzünde hayatın varlığına önemli katkılarda bulunduğunu anlatan Pabuçcu, “Yeryüzünün dörtte üçü sularla kaplıdır. Sucul ortamların tamamında bulunan yosunların ürettiği oksijen, yeryüzünde üretilen oksijenin yaklaşık yüzde yetmişine tekabül etmektedir.  Son yıllarda ilaç  ve gıda sektörü gözünü yosunlara dikmiş,  ilaç üreticileri yosunlardan ilaç üretmeye başlamışlardır.  Yosunların bazı türleri ise gıda sektöründe gelecekte önemli bir yer tutacaktır. Şimdiden kültürü yapılarak gıda sektöründe kullanılmayı başlanmıştır” şeklinde konuştu. Yaklaşık 25 yıldır bu organizmalar üzerinde inceleme yaptığını ve 12 yıldır TÜBİTAK desteğiyle kurduğu laboratuvarda, bu gözle görülemeyecek kadar küçük organizmaların saf kültürlerine yapıp onların farmakolojik özelliklerini incelediğini ifade etti. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Eczacılık fakültesinde Türkiye’de ilk kez akuatik farmakognozi bölümünü kurmak için Tokat Gaziosmanpaşa üniversitesinden Erzincan’a geldiğini söyledi. Dünyada trend olan alg farmakognozisi ve farmakolojisini İnşallah Erzincan Üniversitesi’nde çalışacaklarını ve ilaç sektörümüze katkı vereceklerini ifade etti.

 

Diğer Haber

“Bebek Dostu Kuruluş” değerlendirmesi yapıldı

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi …