22 Şubat Perşembe , 2024

Refahiye yöresel ürün pazarı için imzalar atıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2023 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında onaylanan “Refahiye Belediyesi Yöresel Ürün Pazarı” projesinin destek sözleşmesi imzalandı.

Refahiye ilçesi, çam ormanları, Soğukgöze ve Karaçam mevkileri, yüksekliği 2000 m olan Dumanlı yaylaları, soğuk su kaynakları, göleti, piknik alanları ve kayak imkânları ile yaz ve kış turizmi açısından önem taşımaktadır. İlçe aynı zamanda bal, çavdar, bakliyat, ceviz, kavun, karpuz ile coğrafi işaret tescilli Cengerli Kilimi, tulum peyniri, Refahiye Balı gibi yöresel lezzetlere sahiptir.

Proje kapsamında tüm bu imkânların yanı sıra ülkemizin en sık kullanılan karayollarından biri olan E-80 kara yoluna komşu olan Refahiye ilçesine yöresel ürün tesisi kurulacaktır. Toplam bütçesi 4 Milyon TL olan proje ile ilçenin yöresel ürünlerinin daha geniş kitleye satışı gerçekleşecektir. Refahiye’de yaşayan ve el emeği ürünlerini satmak isteyen vatandaşlar, kendilerine sunulacak stantlar sayesinde ürünlerini pazarlama imkânı bulacaklardır. Tesis içerisinde yapılması planlanan kafeteryada yeni istihdam imkânı oluşturulacak ve projenin tamamlanmasıyla birlikte ilçe ekonomisine katkı sağlanmış olacaktır.

Diğer Haber

Öğrenci ve öğretmenlere eğitimler verildi

Erzincan’da polis ekipleri tarafından, kent merkezinde bulunan okullarda kişisel güvenlik ve suçtan korunma yöntemleri ile …