12 Ağustos Cuma , 2022

‘Reflektör Tak, Görünür Ol’

Erzincan’da traktör kazalarının önlenmesi amacıyla 300 reflektör dağıtıldı.Kent genelindeki traktörlerin karayolu güvenli seyretmesi ve kazaya neden olmaması için ‘Reflektör Tak, Görünür Ol’ adıyla uygulama başlatıldı.Tarım İl Müdürlüğünden temin edilen 300 reflektör traktör sahiplerine ücretsiz verildi.

Erzincan Merkeze bağlı Merrtekli Köyü Jandarma  uygulama noktasında düzenlenen reflektör dağıtrım programına Erzincan Valisi Mehmet Makas, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hüsamettin Erol, İl Emniyet Müdürü Kenan Kurt ve muhtarlar katıldı.

Vali Makas, römork arkasında reflektör olmasının meydana gelecek kazaları önlediğini dile getirdi. Konuşmasında Vali Mehmet Makas:’ Erzincan’ımız tarım memleketi , tarım sektörü bizim lokomotif sektörlerimizden birisi.7 bin 500 adet traktörümüz var çiftçilerimizin elinde. Bu traktörlerimizde bu yollarda seyir halinde. Yapılan istatistiklerde traktörlerin karışmış olduğu kazalarda reflektör takılmaması bağlamında kazalar meydana geliyor. Bugün burada etkili bir çalışma yapıyoruz. Tarım teşkilatının desteğiyle , Jandarma ve Emniyetimizin de işbirliğiyle reflektörü olmayan traktörlerimize inşallah reflektörü ücretsiz bir şekilde takıyoruz. Gayemiz her zaman olduğu gibi insanı yaşat ki devlet yaşasın şiarıyla vatandaşımıza hizmettir. Burada tarım teşkilatının, muhtarının, sivilin de desteği demek devletin yönetenle yönetilenin birlikte yürüttüğü bir sistemi aynı anda sergilemiş oluyoruz. Kazasız belasız bir sezon dileriz Türkiye’mize, Erzincan’ımıza, çiftçilerimize. Küçük diye görmeyin sloganda da belirtmişiz. Reflektör tak görünür ol diye. Her birimiz aşağı yukarı trafiğin içindeyiz beraberce önümüze çıkan manzaraları görüyoruz. Reflektör olduğunda araçta daha güvenli bir trafiğin akışını sağlamış oluyoruz. İnşallah çalışma her sene devam edecek. İstatistiklerde belirtildiği gibi 7 bin

500 traktörün yüzde 25 inde reflektör olmadığı gözleniyor.  Hem trafik kontrollerinde hem de gsm sistemiyle çiftçilerimize ulaşıyoruz. İnşallah 7 bin 500 traktörümüzü rabbim on binlere çıkartır. Tarımda makinalaşmamız olsun ama her biri reflektörlü olsun. Basınında bu noktasında verdiği önemden dolayı teşekkür ediyorum. Ne kadar çok bilgilendirme yaparsak o kadar az trafik kazası olur. Bunların her biri milli servettir ama milli servetten öte bir vatandaşımızın burnu bile kanamasın. Derdimiz bu. Çalışma yapan emek veren herkese çok teşekkür ediyorum’ diye konuştu.

 Konuşmaların ardından Vali Makas ve beraberindekiler bir traktörün  römorkuna reflektör monte etti.

 

İl Jandarma Trafik Şube Müdürü Jandarma Astsubay Kıdemli Bçvş. Veysel Sarı: ‘Erzincan ilinde 2021 yılı sonu itibariyle kayıtlı toplam 7.420 adet traktör bulunmaktadır. Sorumluluk bölgemizde gözleme dayalı yapılan tespitlere göre traktör römorklarının % 25’inin arka işaret levhası takmadığı görülmüştür.Erzincan ili Jandarma Trafik sorumluluğunda bulunan bölgede 2016-2021 yılları arasında, traktörlerin karıştığı toplam (44) trafik kazası meydana gelmiş; bu kazalarda (27) vatandaşımız ise yaralanmıştır.Tarım araçları içerisinde kuşkusuz önemli bir yere sahip olan ve tarım alanında en yaygın kullanılan traktörlerin zirai faaliyet alanı dışında karayolunu kullanırken diğer araçlara göre daha yavaş seyretmeleri ve özellikle gece şartlarında görünürlüklerinin yetersiz olması sebebiyle hızlı seyreden diğer araç sürücüleri tarafından geç fark edilmeleri sonucu traktörlerin trafik kazalarına sebep olma oranları ile bu kazaların ölüm ve yaralanma ile sonuçlanması ihtimali daha fazladır.Buna göre traktör römorklarında “Arka İşaret Levhası” (traktör römorklarına, Avrupa Ekonomik Komisyonu Regülasyonları ECE R 69’a uygun iki adet işaret levhasıkullanılır) takılması zorunludur.Bu kapsamda Erzincan Valiliğinin onayı ile İl Jandarma Komutanlığınca uygulama konulan “Reflektör Tak, Görünür Ol” isimli proje hazırlanmıştır.Erzincan ilinde Tarım İl Müdürlüğü kayıtlarına göre 6. 368 ‘i kayıtlı olmak üzere toplam 20 bine yakın vatandaşımız çiftçilikle iştigal etmektedir. Proje çalışmaları kapsamında , Jandarma Trafik Timlerimizin marifetiyle tüm traktör kullanıcısı vatandaşlarımıza gerek yol kenarı denetim noktalarında ve gerekse ikamet ve iştigal yerlerinde yüz yüze gsm firmaları aracılığı ile de vatandaşımıza uyarıcı ve bilgilendirici kısa mesaj göndermek suretiyle ulaşılacak, hazırlanan el broşürlerinin dağıtımı yapılacak , eğitmenleri ile bilgilendirmeleri ve bilinçlendirmeleri çalışmalarına ağırlık verilirken, Erzincan Tarım İl Müdürlüğü ile yapılan iş birliği ile temin edilen 300 adet arka işaret levhalarının traktör römorklarına takılması sağlanacaktır. Vatandaşlarımızın trafikte can ve mal güvenliklerinin sağlanarak güvenli ve huzurlu seyahat edebilmelerinin temin edilmesi, trafik kazaları neticesinde ölüm ve yaralanma riskinin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir’ dedi.

 

Diğer Haber

“Genel Asayiş Uygulaması”Gerçekleştirildi

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğünce genel asayiş uygulaması yapıldı. Genel asayiş ve kamu düzeninin devamının sağlanması …