13 Nisan Cumartesi , 2024

Şahin, Aynı hızla tüm sağlık çalışanlarına da iyileştirme yapılmasını beklemekteyiz

Türkiye Kamu Sen ve Türk Sağlık Sen Erzincan Şube Başkanı Gökhan Şahin, hükümete bir kez daha tüm sağlık çalışanlarının ücretlerine zam yapması çağrısında bulundu.

Şahin yaptığı Basın açıklamasında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın TBMM’de yaptığı açıklamada Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin TL’lik bir ücret artışı yapacaklarını ifade ettiğine dikkat çekerek şunları dile getirdi:”Bugün burada basın açıklamasında olan veya görevinin başında şuan hizmetini yürüten, tüm sağlık çalışanı arkadaşlarımız adına öncelikle diyorum ki, sağlık bir bütündür, parçalanamaz. Yetkililerinde bu durumu bilip, buna göre karar alması gereklidir. Hiç kimsenin sağlık çalışanlarının motivasyonunu ve iş barışını bozmaya hakkı yoktur.Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca Türkiye Büyük Millet Meclisin’de yaptığı açıklamada Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin TL’Iik bir ücret artışı yapacaklarını ifade etmesinin ardından, Türk Sağlık-Sen olarak tüm sağlık çalışanlarının ekonomik sıkıntı yaşadığı ve hepsinin ücretlerine zam yapılması gerektiğini ifade ettik ve ediyoruz. Ancak sayın Bakanın açıklamasından birkaç saat sonra ise jet kızın da, bir önerge ile söz konusu düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisin’de kabul edilmiştir.Böylesine bir süratle yapılan düzenleme ile sağlık çalışanlarını yok saymak, onların yaşadığı ekonomik sıkıntıyı görmezden gelmek, kayıplarını dikkate almamak kabul edilemezdir.Doktorlarımızın ücretlerinde artış yapılması zaruridir.Ancak bu zaruret ebe, hemşire, sağlık memuru, ATT, Memur, hizmetli ve sağlık çalışanlarının tamamı için de vardır. Tüm sağlık meslek mensuplarının ücretlerinde artış yapılmalıdır. Çünkü ekonomik olarak tüm çalışanlarının ciddi kayıpları vardır. Bu durum mutlaka düzeltilmeli; kayıplar telafi edilmelidir.Aynı hızla tüm sağlık çalışanlarına da iyileştirme yapılmasını beklemekteyiz.İki yıldır gece gündüz durmadan pandemi illeti ile mücadele eden hekimlerimizle birlikte, hemşire, ebe, laborant, röntgen, hizmetli memur tüm sağlık çalışanları değil mi, neden çalışmaya gelince siz sağlık çalışanı diyorsunuz, ama ücretlere gelince ayrım yapıyorsunuz.Şunu unutmayalım, Sağlık hizmetleri bir ekip işidir. Ekibin büyük bir koluma görmezden gelinemez. Ücretlere yapılan bu zam tüm sağlık personelimiz kapsamalıdır. Ayrım yapılmamalıdır. Türkiye Kamu-Sen olarak tüm kamu çalışanları için ek zam talep ettiğimiz ve bunu ısrarla vurguladığını’, bir dönemde, sağlık çalışanlarının arasında yapılacak bir ayrımı kabul etmemiz mümkün değildir. Ayrımcılık yapılarak, çalışma barışı bozularak bir yere varılamaz.

Yapılması gereken tek şey, tüm sağlık çalışanları için geçerli, makul ve kapsayıcı bir artıştır. Sayın Bakan bunun hayata geçmesi için çaba sarf etmeli, tüm sağlık çalışanlarının bu feryadını duymalıdır. Sağlık ordusu sadece bir meslek grubundan ibaret değildir. Yapılan bu ayrıma artık yeter demektedir. Bardak taşmaktadır.Şunu açıkça ifade ediyorum ki, sağlık çalışanlarını görmezden gelmek büyük bir hata olup, bu durum ivedikle düzeltilmelidir. Kıymetli Basın mensupları; Türk Sağlık-Sen olarak; diyoruz ki Diplomasını aldığımız mesleğimiz için, Ekmeğimiz için, Emeğimiz için, Alın terimiz için, Yapılan bu haksızlık giderilene kadar susmayacağız, Hakkımız’ alana kadar durmayacağız, Tüm sağlık çalışanları adına bir kez daha diyorum ki, sağlık bir bütündür, tüm meslek mensupları zincirin birer halkasıdır’ dedi.

Diğer Haber

Bekir Aksun; “ İslam aleminin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum”

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. İslam âleminin ve …