13 Nisan Cumartesi , 2024

Sera Çatılarında Biriken Kara Dikkat

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, seralarda tarımsal üretim yapan çiftçileri, yoğun kar yağışı ile ilgili tedbirli olmaya davet etti. Açıklama da, çiftçilerimiz yoğun kar yağışı sonrası sera çatılarında biriken kar örtüsünden seraların zarar görmemesi için gerekli önlemleri almayı unutmayınız denildi.

Erzincan’da sebze yetiştiriciliğinde yoğun olarak kullanılan plastik örtülü yüksek ve alçak seralarda kış aylarında yağan kardan ve esen rüzgardan zarar görmemesi için üreticilerin dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunuldu. Olası kar zararına karşı seracıların şu tedbirleri almalarında fayda görülmektedir.

Aşırı kar yağışlarında sera da zarar meydana gelmemesi için sera üstünde bulunan karların temizlenerek kar yükü azaltılmalıdır.Sera içerisinde hafif çaplı soba yakılarak iç sıcaklık artırılmalı böylece yağan kar ısınan havayla eriyerek seranın kardan zarar görmesi engellenmelidir.Mini sprink sulama sistemiyle naylon üzerine belli aralıklarda yerleştirilen sulama başlıklarıyla sulama yapılarak karın sera üzerinde birikmeden erimesi sağlanmalıdır.Çok yoğun kar yağışı durumunda yukarıda belirtilen hususların yerine getirilememesi halinde sera üst naylonunun kesici bir aletle (falçata) kesilerek kar yükünün seraya zarar vermesi engellenmelidir. Çünkü bir serada asıl işletme maliyetini ana karkas oluşturmakta olup sera naylonunun değişimi maliyet olarak demir aksama göre çok daha ucuz ve ekonomiktir.Bir diğer çevresel faktörlerden olan rüzgârın seralara zarar vermemesi için, seraların tüm kapı pencere ve havalandırmalar kapalı tutularak seraların rüzgârlardan yıkılması önlenmelidir.

Diğer Haber

Bekir Aksun; “ İslam aleminin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum”

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. İslam âleminin ve …