15 Temmuz Pazartesi , 2024

Sinemalara 1 Mart’a Kadar Ara Verildi

Erzincan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nce koronavirüs tedbirlerine ilişkin olarak ek karar alındı. Alınan karar kapsamında sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Mart 2021 tarihine kadar ara verildiği duyuruldu.

Erzincan Valisi Mehmet Makas başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nce alınan karara ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada; “ İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. Maddesi gereği, Valimiz Sayın Mehmet Makas başkanlığında toplanarak İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 30.12.2020 tarihli ve 21751 sayılı genelgeleri kapsamında aşağıdaki kararları almıştır.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 18.11.2020 tarih ve 19161 sayılı Genelgeleri ile kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken yeni kurallar ve önlemler belirlenmiş ve bu kapsamda sektörün talebi doğrultusunda 11-04 sayılı kararımız ile sinema salonlarının faaliyetlerinin 31.12.2020 tarihine kadar durdurulması kararlaştırılmıştı.

Gelinen aşamada İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 30.12.2020 tarihli ve 21751 sayılı Genelgeleri ile  gerek sektörün bu yöndeki talepleri gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığıyla yapılan görüşmeler sonucunda, salgınla mücadelede alınan tedbirlerin devamının sağlanması ve desteklenmesi amacıyla sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Mart 2021 tarihine kadar ara verilmesinin  uygun olacağı Valiliğimize bildirildiğinden İlimiz genelinde sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Mart 2021 tarihine kadar ara verilmesine karar verilmiş olup, Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca Meclisimizce alınan tüm kararların eksiksiz uygulanması, İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının da ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Diğer Haber

Erzincan’da aranan 9 kişi yakalandı

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, aranan şahıslara yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon sonucunda, …