13 Ağustos Cumartesi , 2022

Tandır Ekmeği Geleneği Sürüyor

Asırlardır devam eden tandırda ekmek pişirme geleneği, Doğu ve Güneydoğu genelinde sofra kültüründeki yerini koruyor.

Son yıllarda evlerde yok olan ancak şehir genelinde sayıları artan, tandır fırınları vatandaşı tandır ekmeği üreten fırınlara yönlendirdi.

Katkı maddesinin kullanılmaması ve lezzetiyle özellikle bölgede çokça tercih edilen tandır ekmeği, sadece kırsaldaki vatandaşlar tarafından değil il ve ilçe merkezlerinde de büyük rağbet görüyor. Farklı illerde ikamet eden Erzincanlıların yanı sıra yurt dışında yaşayanlarında de tercih ettiği tandır ekmeği, sipariş üzerine kolilere doldurulup gönderiliyor. Erzincan’a çeşitli sebeplerle gelen vatandaşlar da dönüşlerinde tandır ekmeği almayı unutmuyorlar.

Tandırlarını yakamayan kadınlar, ekmek ihtiyaçlarını gidermek için fırınları kullanıyor. Yoğunluğun yaşandığı fırınlarda ekmek talebine yetiştirmeye çalışan esnaf ise bazen iki tandırı birden yakıp ekmek pişiriyor. Erzincanlı ev kadınları, asırlardır devam eden tandırlarda ekmek pişirme geleneğini sürdürmeye çalışıyorlar.

Tandır Fırınında çalışan işçiler ‘’Biz burada tandır ekmeği yapıyoruz. Hem aile bütçesine katkıda bulunuyoruz. Hem de tandır ekmeği tükenmesin diye. Eskiden köylerde yaptıkları gibi devam etmesini düşünüyoruz. Eskiden köylerde yapıyorlardı. Şimdi köyler bıraktığı için burada merkezde yapıyoruz.Tandır ekmeğini yapmak çok güzel bir şey. İnsanlar işsiz güçsüz. Dayanışma içerisinde, birlik beraberlik içerisinde çalışıyoruz. Hem halka sunuyoruz. Hem de kendimiz severek yapıyoruz işimizi. Memnunuz sıkıntımız yok, sorunumuz yok. Tandır ekmeği daha önce köylerde yapılıyordu biliyorsunuz. Eski insanlar yapardı. Şimdi ise eskiler artık yapamıyor yaşlandığı için. Onlarda merkezi sistem olarak buralara taşıdılar. Biz de yeni gelecek nesillere vekillik yapmak isteriz. Güzel bir şey tandır işini yapmak çok güzel bir şey. İşin zorluğu sadece sıcağın verdiği bir etkisi oluyor. Başka bir etkisi yok. Rahat bir iş, güzel bir iş gelecek nesillerde inşallah buna özenip de yapar” dediler.

Diğer Haber

Resmi İlanların Sosyal Ağlarda Paylaşım Esasları Belirlendi

Basın İlan Kurumu, sosyal ağ hesaplarında resmi ilanları haberleştirerek paylaşan gazetelerin ek gösterge alabilmek için …