20 Mayıs Pazartesi , 2024

Tarihi Binaya Sahip Çıkmak İçin Toplandılar

CHP Erzincan İl Başkanlığı, kentteki eski yapıtlardan birisi olan 13 Şubat Caddesi üzerinde bulunan Ziraat Bankası olarak kullanılan yerin yıkılmasına tepki göstermek amacıyla bir araya geldi.

13 Şubat Caddesi üzerinde bulunan ve Erzincan’da sayılı tarihi yapıtlar arasında bulunan Ziraat Bankası önünde gerçekleşen basın açıklamasına CHP Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan, İl ve ilçe teşkilatının yanı sıra partililer ve vatandaşlar katıldı.

Burada bir basın açıklaması yapan CHP Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan: ‘Bu şehirde sürekli yaşanan büyük deprem felaketleri sonucu geçmişten günümüze kadar bizden öncekileri anlatan çok az tarihsel yapı bulunmaktadır. İşte onlardan biride bugün önünde yıkılmasına birlikte engel olmaya çalıştığımız bu taş binadır. Gelin Dağ gibi, taş gibi duralım bu binanın yanında’ dedi.

Söz konusu Erzincan olduğunda hepimiz siyaset üstü duygularla şirin Erzincan’ımıza sahip çıkalım diyen Doğan konuşmasında şunları kaydetti: ‘İstiklal marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy un Süleymaniye nin önemine binaen yazdığı o güzel dörtlüğü burada size okuyarak konuşmamı sürdürmek istiyorum;

Mehmet Akif Diyorki;Gel yıkalım şu Süleymaniye’yi desen

İki kazma kürek, iki de ırgat gerek.

Hadi gel yapalım yeniden şunu desen

Bir Sinan birde Süleyman gerek.

Bizde buradan diyoruz ki;

1960 lı yılların başında yapılan tarih kokan bu taş binayı iş makineleriyle bir günde yıkabilirsiniz.Ama yarın pişman olduğunuzda tarih sizi yargıladığında haydi gelin yeniden yapalım diyemezsiniz.

Hatanızı tamir edemezsiniz.

Şehrimizin değerli yöneticileri

Öncelikle bu şehrin değerleriyle mutlu olduğunu her yerde anlatan Sayın Binali Yıldırım beyefendi. Saygıdeğer yöneticiler seçilmiş ve atanmışlar.

Farklı görüşlerde siyaset yapan ilimizde ki siyasi parti yöneticileri

Çok kıymetli sivil toplum örgütlerimiz buradan sizlere en tiz sesimizle sesleniyoruz.

Bu kararın yeniden gözden geçirilmesini ve bu yıkımın acilen durdurulmasını istiyoruz.Değerli basın mensuplarımız

Lütfen duyun ve duyurun bu sesimizi.Evet, bu şehrin yönetiminde bizde varız diyen herkesekarara bizimle itiraz etmenizi istiyoruz.Bizler bugün burada şehrine değer veren şehriyle gurur duyan her görüşten Erzincanlılar olarak tarihe bir not düşüyoruz.

Lütfen şehrimizin basın mensupları bu sözlerimizi ve bu eylemimizi kayda alsınlar.

Biz artık bu şehirde biz yaptık oldu mantığıyla hareket eden bir yönetim kadrosu asla istemiyoruz.

Bir şehrin Üniversitesi o şehrin tarihi misyonunu tarihsel hikayesini yok etmeye kalkan bir kararın arkasında duruyorsa, o üniversitenin şehre sağlayacağı bilimsel bir katkısının olamayacağını düşünüyoruz.

Son kez uyarıyoruz vicdanlarınıza sesleniyoruz eğer duymak istemezseniz sesimizi, ulusal anlamda farklı platformlara taşıyacağız bu yanlış kararınızı.Hukuksal sürecide başlatarak şehrimizin tarihsel misyonuna sahip çıkacağız.

Bu şehrin güzide avukatlarını da yanımıza alarak haklı davamızı sonuna kadar savunacağız.

 

Şehre rağmen, Erzincan halkına rağmen biz istediğimizi yaparız diyenler ilk seçimlerde bunun neticesine de katlanmak zorunda kalacaklardır.

 

Erzincanlıları ciddiye almazsanız eğer onlarda seçim zamanı sizleri ciddiye almazlar bu böyle biline. Bu memleket sevdamıza ve haklı çağrımıza koşup gelerek Erzincan davamızı yalnız bırakmadınız. Burada tek yürek oldunuz.Yürekleri Erzincan için birlikte çarpanlara selam olsun. Erzincan’a sahip çıkan bu şehrin vefalı insanları’ diye konuştu.

Diğer Haber

“Her Yürek Bir Gelecek”

Erzincan’da “Her Yürek Bir Gelecek” isimli el sanatları sergisi açılışı gerçekleştirildi. Projede öğrencilere, el becerisi …