Tarihi ‘Taş Yolu’ Kar Erimeleri Sonrası Suyla Doldu

Erzincan’da etkili olan kar yağışı sonrasında  Kemaliye ilçesinde bulunan Taşyolu’ kar erimeleri sonrası suyla doldu. Tünel içinde olan sular sürücülere zor anlar yaşattı.

Erzincan- Sivas karayoluna bağlanan ve çoğunlukla turizm amaçlı kullanılan Taşyolu, kar yağışı sonrasında eriyen karların etkisiyle suyla doldu. Yol güzergâhını kullanana sürücüler ise zor anlar yaşadı.

Erzincan’da yapımı yüz otuz yıldan fazla süren Kemaliye- Divriği arasındaki Taş Yolu, çok sayıda tünel, viraj ve keskin uçurumdan oluşuyor. Taş yolu bölgede geçen sürücüler için hem korkulu hem de cezbedici bir durum yaşatıyor.

Taş yolunun hikayesi

Erzincan’ın Kemaliye (Eğin) İlçesini İç Anadolu’ya bağlantı sağlamak amacıyla 1870’li yıllarda inşasına başlanan Taş yolu, Karanlık Kanyon2un geçit vermeyen kayalıklarını yöre halkının el aletleriyle oyan, bir tünelidir. Yöredeki vatandaş tüneli 130 yıldan fazla bir sürede çalışması sonucu devletin de verdiği destekle 2002 yılında tamamladı. Önceleri dar olması sebebiyle yürüyerek geçilen Taş Yolu, zaman içerisinde araçların geçebileceği şekilde genişletilerek Kemaliye’yi Divriği’ye bağladı. Her iki tarafta da 500 metreye kadar uçurumlar bulunuyor. Bu sarp kayalık yamaçlardan oluşan Karanlık Kanyon boyunca bölgeye gelen macera tutkunları güzel manzaralar karşısında şaşkınlığını gizleyemiyor. 7 kilometre uzunluğundaki yol içinde bulunan 38 tünel ve çok sayıda keskin viraj uçurumlarla macera tutkunlarını cezbederek bölgede ulaşım kadar  turizm için de kullanılıyor. Fırat Nehri Kıyısında Kemaliye’den Divriği’ye uzanan ve macera yaşamak isteyenlerin tercih ettiği yol yaya ve araçla muhteşem doğal görüntüler oluşturuyor. Tehlikeli yollar arasında da ter alan Taş Yolu, macera severler için ve doğal güzelliği görmek isteyen çok sayıda yerli yabancı turistin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …