9 Ağustos Salı , 2022

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, Erzincan’da Sektör Temsilcileriyle Buluştu

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Erzincan’da Tarım Sektör temsilcileri toplantısına katıldı. Bakan Kirişçi: “Özellikle pandemi ve daha sonrada Rusya – Ukrayna savaşı bize gösterdi ki bizim teknolojiyle doymamız mümkün değil” dedi.

Bir takım temaslarda bulunmak üzere Erzincan’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Erzincan’da Valilik, Belediye ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ettikten sonra AFAD Binasındaki salonda düzenlenen Erzincan Tarım Sektör Temsilcileri Toplantısına katıldı.

Düzenlenen toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, vali yardımcıları, kaymakamlar, belediye başkanları, bölge ve il müdürleri, siyasi parti temsilcileri , STK ve birlik başkanları ile çiftçi temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Erzincan Valisi Mehmet Makas, Bakan Kirişçi’ye ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek Erzincan Tarım Sektörü hakkında bilgi verdi.

Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır da Bakan Kirişçi’ye ziyaretlerinden ve Erzincana verdikleri destekten dolayı teşekkür ettiler.

Toplantıda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Prof.Dr. Vahit Kirişçi Türkiye tarımının her geçen gün güçlendiğini kaydederek, “Dün itibarıyla ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 148 gibi bir düzeye ulaştı. Birinci çeyrek için 7,2 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirildi. İhracat yüzde 27 artış gösterirken ithalat da yüzde 15 düzeyinde kaldı. Bu tarım sektöründe Türkiye’nin ihracatçı bir ülke olduğunun açık bir delilidir. Ülkemiz ve ülkemiz üreticileri üretiyor. Üretileni katma değerli bir hale getiren sanayimiz var ve bunu tüketende 95 milyona yaklaşmış bir nüfus var. Tarım sektörü zor, meşakkatli bir sektör ama düne kadar tarım sektöründe faaliyet gösterenler benim babam, benim kardeşim, benim amcam çiftidir demekten imtina eden bir dünya milletleri ve Türkiye örneği artık geride kaldı. Özellikle pandemi ve daha sonrada Rusya Ukrayna savaşı bize gösterdi ki bizim teknolojiyle doymamız mümkün değil. Cebimizde paramız olsa dahi istediklerimizi satın alabilme imkânımız çoğu zaman mümkün olamamakta. Dolayısıyla paramız var, teknolojimiz var ama tarımımız yok diyen ülkelerden değiliz. Paramız da çok şükür var, teknolojimiz de var, tarımımız da her geçen gün daha da güçleniyor. Dış ticaret rakamları da bunu gösteriyor.” diye konuştu.

Bakan Kirişci, konuşmasını Erzincan’ın yerel tarım konularıyla sürdürerek Ballı Barajının 2023’de su tutmaya başlayacağını ifade etti.

Bakan Kirişci, “Erzincan’a Tarım ve Orman Bakanlığı olarak vermiş oldukları desteklerin tutarının 95 milyon liranın üzerinde kentte yapılacak termal sondaj çalışmaları önemli, elde edilecek jeotermal kaynakların endüstriyel seralarda domates başta olmak üzere sebze üretiminde kullanılacak olmasını hem bir meslek insanı hem de Tarım ve Orman Bakanı olarak önemsediğimi belirtmek istiyorum.” dedi.

Sektör buluşmasından sonra Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, çiftçi temsilcileri ile görüş alışverişinde bulundular.

Diğer Haber

Belediye personelinden kan bağışına destek

Erzincan Belediyesi personeli Kızılay Kan Merkezi tarafından yürütülen kan bağışına destek verdi. Erzincan Beleyesi personeli, …