13 Nisan Cumartesi , 2024

Tarıma Destek Devam Ediyor

AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, tarımda desteklemelerine ilişkin olarak konuşarak 2021 yılı başında gübre desteklerinin %100, sertifikalı tohum desteklerini ise özellikle hububatta %88 ile %166 arasında arttığını söylediler.

Erzincan Milletvekilleri konuya ilişkin yaptıkları açıklamada: “Uluslararası piyasalarda başta enerji ve akaryakıt olmak üzere tarımsal girdilerin kaynağını oluşturan kalemlerde yaşanan artış üzerine devletimiz çiftçiye olan desteğini artırarak sürdürüyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleri ile üreticilerimizin girdi maliyetlerini düşürmek amacıyla 2021 yılı başında gübre desteklerini %100, sertifikalı tohum desteklerini ise özellikle hububatta %88 ile %166 arasında arttı.Ancak son günlerde dünya genelinde gübre fiyatlarında artış yaşanmaktadır. Petrol, doğalgaz gibi dış ticaret açığı verdiğimiz birçok gübre hammadde fiyatlarındaki bu artışlar tarımsal üretimimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Yaşanan bu gelişmeler karşısında Bakanlığımızın önceliği çiftçilerimizin korunması ve üretimde sürdürülebilirliği sağlamak oldu.

HUBUBATTA GÜBRE DESTEĞİ DEKARA 32 TL

Bu amaçla bu yıl hasat edilen BUĞDAY, ARPA, ÇAVDAR, YULAF ve TRİTİKALE için gübre desteği %25 oranında artırıldı.  2022 üretim yılı için de gübre desteğini, hububat dahil tüm ürünlerde %100 artırarak ödenecek.  Böylece BUĞDAY, ARPA, ÇAVDAR, YULAF ve TRİTİKALE için16 lira olan gübre desteğini 2021 üretim yılı için dekara 20 lira, 2022 üretim yılı için de dekara 32 lira olarak ödeyeceğiz. Diğer ürünlerde gübre desteğini 2021 üretim yılı için dekara 8 lira, 2022 üretim yılı için de dekara 16 lira öödenecek. 2022 üretim yılı için sertifikalı tohum desteğini ise buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltik için %50 artırarak dekara 24 lira ödenecek. Yapılan bu düzenleme ile ülkemiz için stratejik öneme sahip BUĞDAY’da gübre desteği 4 kat, SERTİFİKALI TOHUM Desteği ise 3 kat artırmış olacak.

MAZOT MALİYETİNİN YARISINI DEVLET KARŞILAYACAK

Mazot desteğinde yapılacak olan düzenleme ile  MAZOT maliyetinin ortalama %50’si karşılanacak. Tüm bu hizmetlerde emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AK Parti Genel Başkan Vekilimiz Sayın Binali Yıldırım’ın nezdinde Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye teşekkür ediyoruz. Erzincan’ımızda çiftimizin yararına attığımız her adımda bizlerle destek olan Erzincan Valimiz Sayın Mehmet Makas’a, AK Parti Erzincan İl Başkanımız Mehmet Cavit Şireci ve Teşkilatına, Tarım ve Orman İl Müdürümüz Murat’a Şahin’e de ayrıca teşekkür ediyoruz. Devletimiz daima çiftçimizin yanında oldu, olmaya da devam edecektir” ifadelerini kullandılar.

Diğer Haber

Bekir Aksun; “ İslam aleminin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum”

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. İslam âleminin ve …