23 Haziran Pazar , 2024

Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç, Erzincan’a Geldi

Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç, “Temel Eğitimde 10 bin Okul” ve “Kütüphanesiz Okul Kalmasın” Projeleri Kapsamında Erzincan’a geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Müdürü Tuncay Morkoç, “Temel Eğitimde 10 bin Okul” ve “Kütüphanesiz Okul Kalmasın” projeleri kapsamında Erzincan’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Şube müdürleri ve bazı İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile birlikte kendisine eşlik ettiler.

İlk olarak Mehmet Akif Ersoy İlkokulunda, “Kütüphanesiz Okul Kalmasın” projesi kapsamında, okulun kütüphanesinin açılışını yapan Morkoç, sınıfları da ziyaret etti. Okulun toplantı salonunda toplantı yaptıktan sonra okuldan ayrıldılar.Tuncay Morkoç, “Kütüphanesiz okul kalmasın” projesi kapsamında, Kavakyolu İlkokulunda da incelemelerde bulundu. Okulda bulunan tasarım beceri atölyelerini de inceleyen Morkoç, bu atölyelerin ve kütüphanelerin, öğrencilerin hayal dünyalarını zenginleştirerek onların aktif öğrenmelerine destekte bulunacağını, bu sebeple bu çalışmaların çok değerli olduğunu ifade ettiler. Okul müdürü Oğuz Kürşat Onay, okul hakkında bilgilendirme yaparken “Proje kapsamında yapılan kütüphanenin öğrenciler tarafından büyük bir istek ve merakla kullanıldığını” belirtti.

Yavuz Selim Anaokuluna giderek orada da incelemelerde bulunan Tuncay Morkoç, ziyaretinde Erzincan’da okul öncesi eğitimde okullaşma oranının çok yüksek olduğunu söyledi. Önümüzdeki yıllarda 3 ve 4 yaş gruplarında da okullaşma oranlarının 3 yaşta yüzde 50 ve 4 yaşta yüzde 70 hedeflendiği bununla ilgili çalışmaların da devam edeceğini söyledi. Erzincan’da Anaokulu binalarının fiziki mekanlarının çok iyi olduğu okulların temiz ve tertipli olduğu, sınıf mekanlarının geniş kapasiteli ye uygun olduğunu söyledi. Okul bahçelerinde, çocukların toprakla buluşmalarının sağlayacak uygulama bahçelerinin oluşturulduğunu, çocukların hareket alanlarına  hitap eden oyun merkezlerinin olması ile ilgili memnuniyetlerini dile getirdi.

Demirkent Atatürk  İlkokulunda da kütüphane açılışına katılan Tuncay Morkoç, açılıştan sonra, açılışta hazır bulunan okul personeli ve öğretmenler ile sohbet etti. Kütüphanenin geliştirilmesi için kitap sayısının artırılması ve bilgisayarların temininde gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi. Okuma alanları için öğrencilerin serbestçe oturabileceği minderlere de yer verilebileceğini dile getirdi. İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün , akıl ve zeka oyunlarının kütüphanede oynanmasının etkili olacağını söyledi. Okulun yıl sonunda tadilata gireceğini ve tadilat sonrasında donanımların yenileneceğini belirtti.”Kütüphanesiz Okul Kalmasın” projesi kapsamında, Şehit Astsubay Tamer Meriç Ortaokulunda da okul kütüphanesinin açılışına katılan Tuncay Morkoç ve Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, öğretmenlere ve idarecilere çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç,

“Temel Eğitimde 10 bin Okul” projesi  kapsamında Erzincan’da yürütülen çalışmalar ile ilgili olarak 3 yeni anaokulu yapılmasının planlanmakta olduğunu söyledi. Ayrıca Erzincan Osmangazi Mahallesinde 4. Anaokulu yapımı düşünülmekte olduğunu ve 8 yeni anasınıfının açılışı gerçekleştirildiğini belirtti. İkisi İlçelerde olmak üzere 12 yeni anasınıfı açılması için çalışmaların devam ettiğini belirtti. Tuncay Morkoç, “38 okulumuza okul kütüphanesi kurulum çalışmaları başlamış olup, 20 okulun kütüphane kurulum tamamlanmış,  18 okulun kütüphane imalatı tamamlanmış olup montaj aşamasındadır” dedi.

Temel Eğitim Genel Müdürü  Tuncay Morkoç,  ziyaretleri kapsamında ayrıca, okul öncesi eğitime erişimin arttırılması ve yeni anasınıfı çalışmalarını değerlendirmek üzere İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Anaokulu Müdürleri ile Mehmet Akif İlkokulu toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Diğer Haber

Vatandaş kendi sebzesini yetiştirmeye devam ediyor

Erzincan’da vatandaşlar kurulan pazarlarda  bağ ve bahçeleri için fide almaya devam ediyor. Yaz aylarında bağ …