15 Temmuz Pazartesi , 2024

“Toplumun Temeli Aile, Ailenin Temelinin De Kadındır”

AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla ortak bir mesaj yayımladı.Erzincan Milletvekilleri Karaman ve Çakır mesajlarında; “Hayatın her alanında vefakârca çalışan, eğiten, yetiştiren, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren kadınların, annelerin merhametli, nezaketli, sevgi dolu gönlü dünyayı çok daha kıymetli kılmaktadır. Kadınlar her zaman önemli roller üstlenmiş ve hayatın merkezinde yer almıştır.

Aile kurumunun, toplumun temel taşı, değerlerimizin temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusu olan kadınların değeri, emekleri tarif edilemez, hiç bir bedelle ödenemez. Toplumun temeli aile, ailenin temeli de kadındır. Bu hiç bir zaman unutulmamalıdır.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü, tüm dünya kadınlarının bağımsızlık, eşitlik, özgürlük, daha iyi çalışma ve yaşam koşulları elde etme yolunda verdikleri mücadelenin bir simgesi olarak kutlanmakta, mücadeleleri ise her zaman destek bulmaktadır. Günümüzde kadınlarımız, çağın gerekleri ve devletin sağladığı imkân, desteklerle her alanda kendini kanıtlamasını bilmiş, büyük başarılar sağlamıştır. Çalışma, siyaset hayatı gibi birçok alanda kadınların yer alması için birçok istisnai uygulamalar hayata geçirilmiş, ayrıcalıklar tanınmıştır.

Demokrasinin gelişmesi ve insan haklarına verilen önemin artmasıyla birlikte, kadın hakları mücadelesinde önemli mesafeler alınmış, alınmaya da devam edilmektedir.

Ne yazık ki, kadına yönelik şiddet olayları ise hepimizi derinden yaralamaktadır. Toplum, birey olarak şiddetin her türlüsü ile mücadele etmeli ve hayatımızdan bu anlayışı mutlaka çıkarmalıyız. Kadın haklarının daha da iyileştirilmesi, özellikle kadınların fiziksel şiddetin yanında, psikolojik şiddetten de korunması için her türlü çalışma yapılmakta, gerekli önemler alınmaktadır. Bu konuda toplumsal bir duyarlılık sağlanarak hep birlikte şiddetin her türlüsüyle mücadele etmemiz, toplumsal sorunun önüne geçmemiz gerekmektedir.

Yasal olarak ne kadar önlem alınsa da, toplumsal duyarlılık oluşmadığı sürece annelerimizin, kardeşlerimizin, eşlerimizin şiddetten korunması zorlaşacaktır. El ele vererek sıkıntı yaşayan kadınlarımıza hak ettikleri insanca yaşamı sağlamak, onları korumak, en önemli vazifeleri olan annelik görevlerini yerine getirmelerine olanak sağlamalıyız. Dinimizde de hanımlara gerekli değerin verilmesi net bir şekilde belirtilmekte ve önemli tavsiyelerde bulunulmaktadır. Her bireye olması gerektiği gibi kadınlara sevgiyle yaklaşmalı, hakları gözetilmeli, incitilmemeli her alanda imkânlar ölçüsünde önlerinin açılmasını sağlamalıyız. Özellikle eğitim konusunda kız çocuklarının en iyi eğitimi almalarına dikkat etmeli, gerekli özeni göstermeliyiz. Vatanımızın dimdik ayakta durması için canını veren şehitlerimizin değerli annelerini de unutmuyoruz. Onlar bizim her zaman baş tacımız.

Bu duygu ve düşünceler ışığın da, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en işten dileklerimizle kutlar, başta annelerimiz olmak üzere tüm kadınlarımıza aileleriyle birlikte mutlu, huzurlu başarılarla dolu bir hayat dileriz” ifadelerini kullandılar.

Diğer Haber

Erzincan’da aranan 9 kişi yakalandı

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, aranan şahıslara yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon sonucunda, …