15 Temmuz Pazartesi , 2024

TÜBİTAK 4004 Projesi’nin İkincisi Yolda

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Şehrimdeki Doğa, Tarih ve Kültürel Keşiflerim-2” proje açılışı yönetici ve öğrencilerin katılımı ile yapıldı.

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı ile bilimin toplum ile buluşturulması ve toplumda yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla desteklenen projelerde, gençlerin merak etme, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin teşvik edilmesi hedeflenmektedir. Projede doğa eğitimi ve bilimsel bakış açısı kazandırılması amaçlanıyor.

Kısa adı Erzincan Kâşifi olan ve “Şehrimdeki Doğa, Kültür ve Tarih Keşiflerim” sloganıyla geçen yıl ilkini büyük bir verimlilikle tamamlanan ve bu yıl ise ikincisi için yola çıkılan TÜBİTAK 4004 projesi 17-26 Ağustos tarihlerini kapsıyor. Projeye 8 okuldan toplam 40 öğrenci katılacak. Projenin devam edeceği süre boyunca çeşitli seviyelerde 16 akademisyen, 2 yüksek mühendis, 1 avukat ve 4 öğretmen olmak üzere alanında uzman 23 eğitmen öğrencilerin öğrenme süreçlerine eşlik edecek.

Proje açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, ilimizin 2018-2019 çağrı döneminde ülke genelinde desteklenmesine karar verilen TÜBİTAK 4004 projesinde 10.000 öğretmene düşen başvuru sayısına göre Türkiye birinciliği elde ettiğini vurgulayarak aynı başarının bu yılda devam ettiğini ve projenin desteklenmesine karar verildiğini ifade etti.

4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı ile bilginin mümkün olduğunca görselleştirilerek etkileşimli uygulamalarla anlaşılır bir biçimde kazandırılmasına olanak sağlandığını belirten Gün, bir şeyi anlamak öğrenmek için içten gelen isteğin yani merakın öğrenmenin de başlangıcı olduğunu ifade etti. Açılış programı proje tanıtımı, kokteyl ve müzik dinletisi ile sonlandırıldı.

Diğer Haber

“Bebek Dostu Kuruluş” değerlendirmesi yapıldı

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi …