20 Ağustos Cumartesi , 2022

“Tüm Renkleriyle Bilimi Keşfet”

“Tüm Renkleriyle Bilimi Keşfet; Erzincan Bilim Şenliği” isimli TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği açılışı yapıldı. Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanıp 2020 yılında kabul edilen ve salgın sebebiyle ertelenen TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Programları kategorisindeki “Tüm Renkleriyle Bilimi Keşfet; Erzincan Bilim Şenliği” projesi açılışı gerçekleşti.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına Vali Metin İlyas Ortaokulunda görevli Hamza Albayrak’ın TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği alanında hazırlamış olduğu ve proje yürütücülüğünü yaptığı “Tüm Renkleriyle Bilimi Keşfet; Erzincan Bilim Şenliği” adlı projenin açılışı 16.09.2021 Perşembe günü saat 10.15’te Erzincan Cumhuriyet Ortaokulunda gerçekleştirildi.
Açılışa Erzincan İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Ferhat Albayrak, Şube Müdürleri Abdullah Şahin, Yücel Kaplanoğlu, Hüseyin Erol, Hasan Güneş, Fikret Ayaz,  Turgut Çakmak, Erzincan TÜBİTAK 4007 İzleme Sorumlusu Prof. Dr. Abdülkadir Çoban, okul idarecileri, görevli öğretim üyeleri ve öğretmenler, veliler ve projede görevli öğrenciler katılım sağladılar.
Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğünce konuya ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada: “İlgili projenin gerçeklemesinde Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Erzincan Belediyesi, Erzincan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Erzincan Doğa Koruma ve Millî Parklar İl Şube Müdürlüğü, Erzincan Türk Hava Koruma Müdürlüğü destek vermektedir. Yürütücülüğünü Fen Bilimleri öğretmeni Hamza Albayrak’ın üstlendiği projede, başta geleceğimiz olan gençlerimiz olmak üzere yediden yetmişe tüm yaş gruplarına hitap eden etkinlikler yer almaktadır. Proje içerisinde bilim, sanat, astronomi, üretim, kodlama, teknoloji, tasarım ve doğa konseptlerinde toplam 60 etkinlikle birlikte sergi, söyleşi, doğa gözlemi ve konser yer almaktadır.  Proje süresince toplam 95 atölye lideri ve rehber görev alacaktır.

Başta gelecek kuşaklar olmak üzere toplumun farklı kesimlerindeki katılımcılar için bilim kültürünün yaygınlaşması, bilimin değerinin fark edilmesi, bilime ve bilim insanına yönelik bakış açısının ve tutumun geliştirilmesi amacıyla farklı disiplin alanlarındaki kavramların öğretici ve ilgi çekici bir şekilde toplum ile buluşturulması amaçlanmaktadır. Erzincan ilinde öğrenim görmekte olan öğrenciler ile yerel halkın bilim ile buluşturulması, bilime ve bilim insanına olan ilgi ve tutumun geliştirilmesi konusunda büyük bir öneme sahip olduğu söylenebilir. Millî Eğitim Müdürlüğü olarak projede emeği geçen başta öğretmenlerimize, öğrencilerimize, proje ekibimize, proje çalışma arkadaşlarımıza, projede görevli öğrencilerimize teşekkür eder, projenin ilimize hayırlı olmasını temenni ederiz” ifadelerine yer verildi.

Diğer Haber

Sözleşmeli er teminine ilişkin başvurular açıldı

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr’de yer alan bilgiye göre,Milli Savunma Bakanlığı, Kara, Deniz ve …