Türk Dünyası Sempozyumu ve EBYÜ’nün Akademik Açılışı Gerçekleştirildi

Son Başbakan  Binali Yıldırım, memleketi Erzincan’da Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nin açılış programına katıldı.

Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu’na katılmak üzere Erzincan’a gelen  çok sayıda isim Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Törenine de katıldı.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni, Yalnızbağ Yerleşkesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi Salonu’nda gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program başladı.
Programa Son Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Erzincan Valisi Mehmet Makas , Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve  Burhan Çakır, Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Kurum Müdürleri, İş insanları, Akademisyenler ile çok sayıda davetli ve öğrenciler katıldı.

Öğrenciler adına açılış konuşmasını yapan Damla Akbaba: ‘Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu ve Üniversitemiz 2022-2023 Akademik yılı açılış törenine hoş geldiniz. Bu konuşmayı hem Üniversitemiz öğrencilerini temsilen hem de Üniversitemizin İklim elçisi olarak yapıyorum. Yeni bir akademik yıla başlıyor olmanın heyecanı ile sizleri öğrenci arkadaşlarım adına saygıyla selamlıyor, üniversitemize yeni başlayan öğrenci arkadaşlarımıza eğitim – öğretim hayatlarında başarılar diliyorum.

Ülkenin ihtiyacı olan kuşakları; düşünen, eleştiren ve üreten bireyler olarak yetiştiren üniversiteler, aynı zamanda araştıran ve yeni bilgiler üreten kurumlardır. Bizler de üniversitemizde tecrübeli ve bilgi birikimine sahip hocalarımızdan aldığımız eğitimlerle dünya ölçeğinde kabul gören bireyler olmayı hedefliyoruz.  Bu doğrultuda daha çok çalışacak, daha çok üretecek, tek yürek olup ülkemize ve milletimize en iyi şekilde hizmet edeceğiz.

Konuşmama, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının, iklim değişikliği konusundaki hedeflerinden bahsederek devam etmek istiyorum. Bakanlığımız iklim krizini önleme konusunda geliştirilecek yeni çözümler hakkında gençleri bilinçlendirmeyi ve geleceğe hazırlamayı amaçlıyor.

Bilindiği üzere Akdeniz Havzası’nda yer alan Türkiye, iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek ülkeler arasındadır. Yapılan bilimsel araştırmalar bu etkilerin kısa sürede ortadan kalkmayacağını ve çözümün ısınmanın kaynağı olan bizlerin çabalarına bağlı olduğunu göstermektedir.

Ülkemiz, küresel iklim değişikliği mücadelesi kapsamında 2021 yılında Paris Anlaşması’na taraf olmuş ve Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin 2053 net sıfır emisyon hedefi ve yeşil kalkınma politikasını ilan ederek, bu doğrultuda da İklim Değişikliği Başkanlığını kurmuştur.

İçinde bulunduğum “İklim Elçileri Hareketi” 209 üniversitede yeşil dönüşümün üniversitelerden topluma yayılması ve iklim değişikliği farkındalığının oluşturulmasını amaçlamaktadır.

Konuşmamı Hz. Mevlana’nın bir sözüyle bitirmek istiyorum:

“Kendini okyanusta bir damla sanma. Bir damlanın içinde kocaman bir okyanussun.”

2022-2023 öğretim yılı ve Uluslararası Türk Dünyası sempozyumunun hayırlı olmasını diliyor, siz değerli misafirlerimizi saygıyla selamlıyorum’ diye konuştu.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent ise konuşamasın da şunlara yer verdi; ‘   Türk Devletler Teşkilatının Aksakallar konseyinin tam destek verdiği , Son Başbakanımız Binali Yıldırım Beyefendinin himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanımızın çok değerli destekleri ile düzenlediğimiz Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumunu Erzincan’da düzenlemek  bizi heyecanlandırıyor ve onurlandırıyor. Bu günün heyecanını bizlerle paylaşma nezaketi gösterdiğiniz için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bu sempozyumu hayata geçirmekteki en büyük motivasyonumuz Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın Türk devletler Teşkilatı Aksakallar Konseyi başkanı olması ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın  belirttiği “Bu yüzyıl Türk Yüzyılı olacaktır” sözleridir.

Bu sempozyum bizleri heyecanlandırıyor, eminim ki sizlerde en az bizimki kadar heyecanlısınızdır.  Çünkü Yaklaşık 250 milyon nüfusu barındıran Türk Dünyasının sorunlarının ele alınacağı , çözüm önerilerinin tartışılacağı, Türk dünyasının dili, tarihi, kültürü, hukuku ve ekonomisi gibi bir çok konunun ele alınacağı  konferanslar, paneller, çalıştaylar ve nihayetinde sonuç bildirgesi’nin yayınlanacağı deklarasyonla; hem Türk dünyası hem de tüm dünyanın barışına ve huzuruna katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum.

Bu Sempozyumda  Türk Devletler Teşkilatının 2040 vizyonu esas alınarak, ortak bir akılla rasyonel, uygulanabilir öneri ve projelerin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Böylece Türk Dünyasındaki iş birliği çok yönlü bir şekilde güçlenip sağlamlaşacaktır. Sempozyumun sonunda bir rapor, manifesto hazırlanacak ve bu deklerasyon ilgili kamu kurumlarına ve Türk Devletler Teşkilatına takdim edilecektir.

Bu sempozyum’un, Türk Dünyasına ilgi duyan sizler gibi birbirinden değerli katılımcıları bir araya getirdiği için kıvanç duymaktayım. Değerli katkıları ile bize her zaman destek olan Valimiz Sayın Mehmet Makas’a, Sayın Süleyman karaman ve Sayın Burhan Çakır Milletvekillerimize, 3.  Ordu Komutanımız Yavuz Türkgenci’ne, Belediye başkanımız Sayın Bekir Aksun’a,  teşekkür ediyorum. Ayrıca Sempozyumun hazırlanmasında Emeği geçen  7-24 çalışan, Başta Prof. Dr Abdülkadir Gül , Prof. Dr Ali Kafkasyalı hocalarımız olmak üzere isimlerini burada sayamayacağım tüm ekibimize de can-ı gönülden teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

2022-23 Akademik açılış törenimizin böylesine önemli bir sempozyumla eşzamanlı olmasından dolayı bizler çok mutluyuz, sizlerde bunun keyfini çıkarın ve olabildiğince bu sempozyumdaki konferans ve panelleri takip ederek faydalanmaya çalışın.

Değerli Akademisyen arkadaşlarım ve sevgili öğrenciler;  Yeni akademik yılımızın ülkemiz, milletimiz ve bilhassa gelecek nesillerimiz için hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor; akademisyenlerimiz, idari personelimiz ve öğrencilerimizin başarılı, verimli bir yıl geçirmelerini temenni ediyorum.

Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumumuza buraya kadar gelerek katkı veren, bizleri onurlandıran herkese  şükranlarımı sunuyor, bilhassa Türk Devletleri Teşkilatı nezdinde yapılacak çalışmalar için, tüm Türk Dünyası için en faydalı sonuçları temin etmesini ve bu alandaki akademik çalışmalara ilham kaynağı olmasını, en verimli şekilde geçmesini temenni ediyor,

Konuşmamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleriyle bitirmek istiyorum “ Şu kadarını belirtmeliyim ki her şeyden evvel Türk Milliyetçisiyim. Böyle doğdum böyle öleceğim. Türk birliğinin bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile gözlerimi dünyaya, onun rüyaları içinde kapayacağım”    tüm misafirlerimizi en derin sevgi  ve saygıyla selamlıyorum.

Son olarak konuşma yapan Son Başbakan  Binali Yıldırım; “ 21. Yüzyılın Türklüğün yüzyılı olacaktır. Erzincan’da gerçekleştirdiğimiz sempozyum yeni yüz yılın habercisidir. Üniversite ve akademisyenlere büyük görev düşüyor. Biz bir milletiz bir çok devletiz. Yeni eğitim öğretim yılının da hayırlı olmasını dilerim’ dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da konuşamasın da: ‘Bugün bu üniversitede sizlerle bir arada olmak yeni akademik yılının açılışında bu konuşmaları yapabilmek benim için bir ayrıcalıktır. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum’ dedi.

Diğer Haber

Üzüm Bağlarında Kontroller Devam Ediyor

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik ekipleri …