16 Haziran Pazar , 2024

Türk Sağlık Sen Erzincan Şubesinin Olağan Kongresi Gerçekleşti

Yapılan kongrede tek liste olarak seçime gidildi. Yapılan kongrede Gökhan Şahin güven tazeleyerek, yeniden Türk Sağlık Sen Erzincan Şube Başkanı oldu.

Kongrede gerekli çoğunluğun sağlanmasının ardından divan heyeti oluşturuldu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından bir konuşma yapan Türk Sağlık Sen Erzincan Şube Başkanı Gökhan Şahin; “Bugün şubemizin 4 yılına şekil verecek olan Çok Kıymetli Delegeler, Saygıdeğer misafirlerimiz ve Basın mensupları, Şubemizin olağan kongresine hoş geldiniz şeref verdiniz.

Kıymetli Hazirun; 30 yıla yaklaşan şanlı mücadelemizde Türkiye sevdamız ekmek için kavgamız diye çıktığımız yola ilk andan itibaren başımız dik, yüreğimiz cesur ve duruşumuz nettir.

Ekmek kavgamızın önüne koyduğumuz ‘Türkiye Sevdamız bizim en önemli gurur kaynağımızdır.

Türkiye’nin yaşadığı her zorlu süreçte, Milli Sivil Toplum kuruluşu olarak Türkiye Kamu-Sen, Türk Sağlık-Sen Büyük Türk Milletinin ve Devletinin yanında olmuştur. Olmaya da devam edecektir.

Sivil toplum örgütü olarak, ortaya koyduğumuz tavrı ve mücadelemizi en net bir şekilde ortaya koymaktayız. Geride bıraktığımız 2 yıla yakın bir süreyi dünyayı saran bir pandemi ile geçirdik. Bu zor süreçte sağlık çalışanlarının, kahramanca mücadelesine, herkes tanık oldu. Yaşanılan ve yaşatılan tüm zorluklara rağmen, cefakar sağlık çalışanları millet ve devlet için her türlü fedakarlıklarda bulundular. Bizde pandeminin ortaya çıktığı ilk andan itibaren sağlık çalışanlarının temel sorunlarına ve ihtiyaçlarına dikkat çektik. Alanlara çıktık, başvurularda bulunduk, görüşmeler gerçekleştirdik. Kurumlarda sağlık çalışanları ile hep beraber olduk. Çözüm aradık, çare sunduk. Kısacası çalışanların sesi, nefesi olduk. Tabiki çözdüğümüz meseleler oldu, ilerleme kaydettiğimiz süreçler yaşandı. Israrla dile getirmemize rağmen temel taleplerden görmezden gelinenler oldu.

Fakat biz hiçbir zaman mücadeleden geri durmadık durmayacağız.

Çok şükür ki anlattığımız, aktardığımız hep sendikal mücadelemiz olmuştur. Bakın bir toplu sözleşme hezimeti yaşandı. Sağlık çalışanlarının temel talepleri sümen altı edildi, kapsamı sınırlı, getirisi zayıf düzenlemelere imza atıldı.

Halbu ki tablo ortada; Ne istenen 600 TL seyyanen zam, ne de %3 refah payı alındı. Yıllık %21 zam isterken, imza attıkları yüzde 12’lik zam oldu.

Enflasyonun TÜİK’e göre yüzde 20’lerde olduğunu düşündüğümüzde, bunların aldıkları sıfır zamdır. Yani memurun cebine bir kuruş dahi koyamadılar.

3600 ek gösterge ve sözleşmelilere kadro gibi iki önemli beklentide belirsiz bir sürece tamam dediler.

Türkiye Kamu-Sen bunlara itiraz ettiği için, masayı terk edip, bu anlaşmayı kabul etmediğini ilan etmiştir. Çünkü biz çalışanın memnun olmadığı hiçbir şeye evet demeyiz.

Sağlık ve sosyal hizmet kolunda yapılan anlaşmanın da genel toplu sözleşmeden bir farkı yoktur. Mizmet kolu sözleşmesinin bir anlamı ol ve çalışanın mağduriyetlerini sonlandıracak bir ücret artışı olmadıkça Sağlık çalışanlarının ücretlerinde kapsayıcı, nitelikli, makul, sürdürülebilir ve çalışanın mağduriyetini sonlandıracak bir ücret artışı olmadıkça hizmet kolu sözleşmesini bir anlamı olmayacaktır, olmamıştır.

Sağlık çalışanlarının temel talepleri olan döner sermayeler, ücretlerin iyileştirilmesi, şiddet v.b meselelerle ilgili somut adımlar atılmalıdır. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca sabit ek ödemelerin maaşlara ekleneceğini ifade etmiştir.

Söz konusu düzenleme önemli bir gelişme olmakla birlikte, döner sermayeler ve ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır.

Bununla birlikte yeni, sürdürülebilir ve kalıcı bir ücret politikası ana ekseninde adil, hakkaniyetli ve tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinde artış sağlayacak bir ücret sisteminin kurulması daha zaruridir.

Nöbet v.b ücretler makul bir seviyeye yükseltilmelidir.

Sağlık personeli eksikliği ve buna bağlı gelişen aşırı iş yükü tüm sağlık sistemimizin önemli bir diğer sorunu olmaya devam etmektedir.

Çalışanların hakkı ve hukuk için mücadelenizi hız kesmeden sürdüreceğiz. Çalışanın gür sesi olarak her zaman gerekeni yapmaya, hakkı savunmaya devam edeceğiz.

” Türkiye Kamu-Sen’e, Türk Sağlık-Sen’e omuz vermek, Türk Milletinin geleceğine omuz vermektir” çağrımızı her daim dile getireceğiz. “Dik Baş, Tok Karın, Mutlu Yarın” düsturu ile bakışını ortaya koyduğumuz şanlı mücadelemizde, bayrağı daha yükseklerde ve daha gür bir şekilde dalgalandırmaya devam edeceğiz. Bu inanç ve azim bu güçlü teşkilatın her bir ferdinde mevcuttur. Bugün burada Genel Kurulumuzu gerçekleştiriyoruz.

Geride bıraktığımız dört yıl içerisinde şube yönetim kurulu üyelerimizden temsilcilerimize kadar, yılmadan baskılara boyun eğmeden mücadele eden tüm arkadaşlarım’ yürekten kutluyorum.

Bu mücadale sonucunda, İlimizde 1086 üye ile çoğunluğunu alıp, il geneli yetkili sendika olduk. Türkiye genelinde de sağlık iş kolunda yetkiyi alan iki ilden biri durumuna geldik, bu gurur tüm teşkilat mensuplarımızın olup, emeği geçen tüm dava arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ederim.

Bugün seçimlerimizi yapacağız. Bu vesile ile teşkilatımızın büyümesinde ve güçlenmesinde emeği olan, birlikte yol yürümekten onur duyduğum, sendikamız yönetim kurullarında bulunup, hizmet eden bugün aramızda olan veya olmayan, çok kıymetli dava arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ederim. Şartlar ne olursa olsun, biz birlikte güçlüyüz ve diriyiz. Birliğimiz her zaman daim olsun.

Yarın ise tek bir işimiz var o da çalışmak. Hiç durmadan duraksamadan çalışacağız,

Olağan genel kurulumuzun öncelikle şubemize, teşkilatımıza ve üyelerimize hayırlar getirmesini temenni ediyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Türk Sağlık Sen olağan kongresine Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, MHP İl Başkanı Salih Aksu, MHP Erzincan Merkez İlçe Başkanı Murat Köhne, Ülkü Ocakları İl Başkanı Vasfi Karatepe, delegeler ve davetliler katıldı.

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …