Uluslararası Göçmenler Gününde Kültürler Buluştu

Erzincan Valiliği Erzincan Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından Uluslararası kamuoyunun dünya çapında göçmen haklarını tanıdığı gün olarak bilinen 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü vesilesiyle” Gelin Tanış Olalım ” temalı etkinlik düzenlendi.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Mehmet Makas, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Göç İdaresi Başkanlığı Yabancılar Genel Müdür Vekili Gözde Özkorul, İl Emniyet Müdürü Kenan Kurt, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hüsamettin Erol, İl Göç İdaresi  Müdür Vekili Kasım Kağan Özlok, siyasi parti temsilcileri, bazı kurum ve kuruluşların yöneticileri ile ilimizde yaşayan Ahıskalı soydaşlarımız, göçmenler, sığınmacılar ve vatandaşlarımız katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan İl Göç İdaresi Müdürü Kasım Kağan Özlok, “Bugün bu salonda Erzincanlı hemşerilerimiz, Ahıska Türkü soydaşlarımız Ciminli kardeşlerimiz, Azerbaycanlı gardaşlarımız, Kazakistanlı kardeşlerimiz, Somalili misafirlerimiz kardeşlerimiz, Suriye ve Afganistan uyruklu göçmen kardeşlerimiz, ve dünyanın birçok farklı coğrafyasından insanlar buradalar herkesi en derin muhabbetlerimizle selamlıyoruz. Hepiniz hoş geldiniz” dedi.

Özlok konuşmasının devamında, “Türk milletinin hoşgörü anlayışı farklı medeniyetlerden, farklı kültürlerden farklı coğrafyalardan olan insanları barışla ve sevgiyle kucaklamıştır. Yüce Türk milletinin hoşgörü anlayışını egemen kıldığı bu topraklarda bugün, burada hep beraber kucaklaşıyoruz. Hacı Bektaş-ı Veli’den Akşemseddin’e, Mevlana’dan Yunus Emre’ye birçok münevverin yetiştiği bu topraklar, tarihin her sürecinde insana insan olduğu için değer vermenin gerekliliğini bizlere anlatmıştır. Türkler, devleti yaşatmanın, insanı yaşatma şiarından geçtiğini bilen ve bunu en güzel şekilde uygulayan necip bir millettir. Saymış olduğum bu münevver şahsiyetlerin düşünceleri benliğimize işlemiş, kadim medeniyetimizin yapı taşları olmuştur. Yunus Emre’nin şu sözleri bizlerin hayat felsefesine ne kadarda uymaktadır, “Elif okuduk ötürü, pazar eyledik götürü / Yaratılanı sevmişiz, Yaratandan ötürü.” İşte bu sözler bize her defasında yaratılış gayemizi hatırlatmaktadır. İnsan; Yunus Emre’nin ‘sevelim, sevilelim’ anlayışında da görüleceği üzere sevmek, sevilmek, tanışıp dost olmak için yaratılmıştır. Kavga etmek, kin beslemek, nefret duymak onun tabiatına aykırıdır. Bu gerçeği Yunus şu dizeleriyle ifade etmektedir:

Göç İdaresi Başkanlığı bizler bugün, göç yönetim sistemimizi milli menfaatlerimiz temelinde insan odaklı politikalarla geliştirmeyi ve sürdürmeyi kendisine misyon edinmiş bir kurum olarak, Yunus Emre’nin “Gelin tanış olalım işi kolay kılalım / Sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz.” dizeleriyle ortak paydada buluşmanın, insana insan olduğu için değer vermeyi kendimize şiar edinmenin haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Uyguladığımız göç politikalarıyla, necip milletimizin misafirperverlik anlayışını uluslararası bağlamda temsil ediyoruz. Göç politikamız, ‘kim var?’ dendiğinde ‘biz varız, insan için varız, gelin tanış olalım’ diyerek bizlere ihtiyaç duyan herkese milli menfaatlerimizi de göz ardı etmeksizin sahip çıkmayı kapsıyor. Uyguladığımız göç politikamızda ‘Gelin tanış olalım’ dediğimiz ve kucak açtığımız kişilerin sahip oldukları farklılıkların ve sosyal telakkinin kültürümüze katkısını da önemsiyoruz.

Göç İdaresi Başkanlığı olarak bizler, göç politikamızla adeta bir Yunus çağrısı yaparak kardeşliğimizi, birlik ve dirliğimizi yeniden ihya ediyoruz. Siyasi tercihlerimizi, etnik kökenimizi, makam-mevkiimizi, sosyal aidiyetimizi, ait olduğumuz farklılıkları bir kenara bırakıyor; küresel çapta zorlu, buhranlı ve sancılı dönemlerden geçtiğimiz şu günlerde, ‘sevgi, birlik, dirlik’ anlayışını öne çıkararak manevi ve kültürel değerlerimizin en güçlü savunucusu olmaya çalışıyoruz. Ve diyoruz ki: Gelin tanış olalım, İşin kolayın tutalım, Sevelim sevilelim Dünya kimseye kalmaz” dedi.

Ardından konuşan Göç İdaresi Başkanlığı Yabancılar Genel Müdürü Gözde Özkorul da dünyada yaklaşık 7 kişiden birinin göçmen olduğunu aktardı. Anadolu’nun asırlardır göçmen yurdu olduğuna işaret eden Özkorul, şunları kaydetti: “Bu açıdan dünyanın en önemli göç rotalarından biri üzerinde yer alan ülkemiz, tarih boyunca çok büyük göç süreçlerine tanıklık ve ev sahipliği etmiştir. Son yıllarda ülkemizin istikrarı ve coğrafi konumunun yanı sıra bölgesinde yaşanan çatışmalar, ülkemize yönelik göçü teşvik eden bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyanın 190’dan fazla ülkesinden 5 milyonu aşkın yabancıyı barındıran bir devlet olarak bu konunun anlamını ve önemine en iyi bilenlerdeniz. Bugün Türkiye, dünyanın en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapmasına rağmen, diğer yerlerde göçmenlere karşı sergilenen çirkinliklerin yaşanmadığı bir ülkedir” ifadelerine yer verdi.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent konuşmasında, “Tarih boyunca sayısız medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ülkemiz göç süreçlerine tanıklık etmiş milletimizde dünyanın neresinden gelirse gelsin, din, dil, ırk gözetmeksizin kapısını çalan insanlara büyük bir merhametle kucak açmıştır. Bu duygularla ülkemizde yaşayan tüm göçmenlerin 18 Aralık göçmenler gününü kutluyor, bu anlamlı günün tüm dünyada göç ve göçün önlenmesi adına farkındalık yaratması ve duyarlılığın artmasına vesile olmasını diliyorum” dedi.

Belediye Başkanı Bekir Aksun ise tarihi süreç içerisinde birçok insanın ve milletin göçe maruz kaldığını hatırlattı. Türklerin de Orta Asya’dan göç edip geldiğine işaret eden Aksun, “Ben bir Türk milliyetçisi olarak, her milletin ferdine saygı duyup insani değerler üzerinden onları değerlendirip o ahlak temelinde onları misafir edebilme arzusunda olduğumu ifade etmek isterim.” dedi.

Düzenlenen programda son olarak konuşan Vali Mehmet Makas; “Aziz Türk Milleti dünyaya nizam versin diye yaratılmış bir millet, biz buna inanıyoruz. Bu işin de an itibariyle inkişafını hep beraber izliyoruz dünyada. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın şiarıyla yol yürüyoruz. Bu yol ki sadece Anadolu coğrafyasında kendi kardeşlerimiz, kendi öz milletimiz değil, tüm gönül coğrafyamıza, tüm dünyadaki mazlum coğrafyalara hizmet eden bir şiar, hizmet eden bir ülküdür” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, göçmenler tarafından rengârenk kıyafetler içerisinde kendi ülkelerine ait müzik ve folklor gösterileri sergilendi. Daha sonra Erzincan’da yaşayan ve çeşitli Branşlarda dereceye giren göçmen sporcular ödülleri verildi.

Uluslararası Göçmenler Günü dolayısıyla düzenlenen program daha sonra çeşitli ülke mutfaklarından yiyeceklerin ve resimlerin sergilendiği stantların gezilmesi ile etkinlik sona erdi.

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …