13 Ağustos Cumartesi , 2022

“Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu” Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Erzincan’da 9-12 Ekim 2022 tarihlerinde düzenlenecek olan, “ Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu” adlı program ile ilgili olarak sempozyum yürütücüsü Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi  Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulkadir Gül tarafından Vali Mehmet Makas başkanlığında sempozyum bilgilendirme toplantısı yapıldı. Üniversite Rektörlük Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Akın Levent ve Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Fatih Ertugay katıldı.

Gerçekleşen toplantıda  sempozyum programı hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Abdulkadir Gül, Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu’nun  Türk Dünyası’nın dil, edebiyat, tarih, sanat, enerji, diaspora, ticaret, coğrafya, sosyoloji, halkbilimi, antropoloji, turizm, maarif, uluslararası ilişkiler, ekonomi, belediyecilik, ilahiyat, kamu idaresi, hukuk, ulaştırma ve haberleşme gibi birçok alanda bilimsel araştırmalara ortak bir paylaşım zemini sağlamak için düzenleneceğini belirtti.

Yapılacak bu faaliyette Türk Dünyasının dünü, bugünü ve geleceğine yönelik önermelerin ortaya konulmasının hedeflendiğine dikkat çeken Gül: “Sempozyumun başlığında da görüldüğü üzere faaliyetlerin her aşamasinda evvela sorunların tespiti ve akabinde ise çözüm önerileri üzerine odaklanılacaktır. Diğer bir ifadeyle müşterek konularda daha etkin ve çözüm odaklı fikirlere ulaşılması asıl amaçtır” dedi.

Sempzoyumun uluslarası boyutta önemine değinen Gül, sempozyumla Türk Devletleri Teşkilatının 2040 vizyonu esas alındığını, ortak bir akılla uygulanabilir önerilerin ve projelerin neler olabileceğine dair çalışmalar yapıldığını belirtti. Ayrıca Gül, sempozyumla Türk Dünyasındaki iş birliği çok boyutlu bir şekilde güçlenip  ve derinleşeceğinin öngörüldüğünü sözlerine ekledi.

Sempzoyum bütçe, sepozyum takvimi, yapılması planlanlanan ve yapılanlar konusunda bilgiler de aktaran Prof. Dr. Abdulkadir Gül, sempozyuma katkılarından dolayı başta Binali Yıldırım  olmak üzere Erzincan Valiliği, Erzincan Belediyesi ve  Üniversite  yönetimine teşekkürlerini sundu.

Diğer Haber

Resmi İlanların Sosyal Ağlarda Paylaşım Esasları Belirlendi

Basın İlan Kurumu, sosyal ağ hesaplarında resmi ilanları haberleştirerek paylaşan gazetelerin ek gösterge alabilmek için …