Üniversite-Sanayi İş Birliğinde Güçlü Dönem

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Organize Sanayi Bölgesi’nde fiber optik kablo tertibatları ve özel fiber optik ürünlerin tasarım ve üretimine yönelik faaliyet gösteren BC Fiber Optik Sanayi ve Ticaret Şirketine ait fabrikayı ziyaret etti. Erzincan Valisi Arslantaş, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nde ki bilimsel potansiyelin, sanayiye aktarılarak ekonomik değere dönüşmesine katkıda bulunmak ve bölgedeki firmaları Ar-ge, inovasyon çalışmalarına yönlendirerek, üniversitedeki akademisyen ile sanayici arasında karşılıklı güvene dayalı, sürdürülebilir işbirliğini sağlamak üzere üniversite ile sanayiyi biraraya getirdi.

Gerçekleştirilen ziyarette Erzincan Valisi Ali Arslantaş’a, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Halim Ferit Bayata, Erzincan Organize Sanayi Bölge Müdürü Ömer Faruk Nayman, ile Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nde elektronik ve haberleşme programlarında alanında uzman öğretim üyeleri eşlik etti. Ziyaret kapsamında Vali Arslantaş ve beraberindeki heyete fabrika içerisindeki üretim sahasını gezdiren Fabrika Müdürü Rıdvan Alaz, alt taşeronlar, vendorlar, internet sağlayıcıları ile operatör, entegrator, inşaat, data center, güvenlik ve yazılım firmaları gibi haberleşme ağlarına ait bağlantı ekipmanları üzerinde yürütülen çalışmaları tanıttı.

Üretim sahasını yakından inceleyen Erzincan Valisi Ali Arslantaş yaptığı açıklamada, her alanda süratli bir değişimin yaşandığı günümüzde ülkemizin refah seviyesini teknoloji üretebilen ve bilgiye sahip olan eğitilmiş toplumların yükseltebildiğini belirterek, bu kapsamda bilgiyi teknoloji üretimine dönüştürebilmek için de Erzincan Binali Yıldırım Üniversitemize ve sanayimize önemli görevler düşmekte olduğunu bildirdi. Erzincan Valisi Ali Arslantaş konuşmasının devamında; “Erzincan Binali Yıldırım Üniversitemizi, Erzincan Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren BC Fiber Optik Sanayi ve Ticaret Şirketine ait fabrikada gezdirdik. Bu kapsamda Erzincan Binali Yıldırım Üniversitemiz bir yandan yaptıkları eğitim-öğretim faaliyetleri ile sanayinin ihtiyaç duyduğu Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) personelini yetiştirebilecek, diğer yandan da araştırma yaparak sanayinin ihtiyaç duyacağı alanlarda bilgi üretmeye çalışacak. Çünkü sanayinin kendi teknolojisini üretebilmesi için teknolojiyi üretebilecek bilgiye kolayca ulaşabilmesi gerekir. Bu da ancak güçlü bir üniversite-sanayi işbirliği ile mümkündür. Yürütülecek olan çalışma için Erzincan Binali Yıldırım Üniversitemize ve Fabrika Müdürümüz Rıdvan Alaz’a öneri olarak; üniversite-sanayi ortak araştırma merkezi kurularak, bilginin ve üretimin gücünü bütünleştirecek ortak proje ekipleri oluşturulmalı, master ile doktora programlarının sanayide somut katkı sağlayacak ve bilgi aktaracak şekilde yönlendirilmeli son olarak ise üniversitelerde problem çözme ve danışmanlık merkezi oluşturularak sanayiye güç katacak şekilde yapılandırılmalıdır. Bu çalışma süresince Erzincan Valiliği olarak her türlü desteği sağlamaya da hazırız” dedi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş daha sonra Fabrika Müdürü Rıdvan Alaz’dan fabrikanın ihracatına yönelik bilgi alarak, istek ve taleplerini dinledi.

Diğer Haber

Erzincan’da aranan 9 kişi yakalandı

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, aranan şahıslara yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon sonucunda, …