20 Mayıs Pazartesi , 2024

Üretime Katkı Sağlıyorlar

Erzincan’da Gül Cemal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde fide üretimi yapılan seralar meyvelerini vermeye başladı. Okul öğrencileri ve öğretmenleri tarafından üretime katkı sağladıkları seralar ile elde edilen ürünler gösterildi.

Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde fide üretimi yapılan seralar Erzincan Milletvekili Burhan Çakır ve İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün tarafından ziyaret edildi.

Burada bir konuşma yapan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün : ‘Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğünün  destekleri ile kurulan seralarda sebze fidesi üretim faaliyeti 2020 yılında başlanmış olup, Tarım Alanı öğretmen ve öğrencileri tarafından ilk yıl 30 bin 000 sebze fidesi üretimi gerçekleştirildi. 2021 yılında Covid-19 nedeniyle uzaktan eğitim yapılmış, sebze ve aromatik bitki fidesi üretim faaliyeti öğrencileri olmaması nedeniyle Tarım Alanı Öğretmenleri tarafından gerçekleştirildi. Üretim kapasitesi 2021 yılında 2 katına çıkarılarak 60 bin 000 adet oldu. 2022 yılında ise mevcut serada tam kapasiteye ulaşılarak aynı dönemde yaklaşık 90 bin 000 sebze ve aromatik bitki fidesi üretildi.

8 cins (Domates, biber, hıyar, kabak, kavun, karpuz, lahana, patlıcan) sebze fidesi ve 3 cins aromatik bitki (reyhan, kekik, fesleğen) üretimi olmak üzere toplamda 26 farklı tür fide üretimi gerçekleşti. Üretimde yerelde halkın lezzet olarak en çok tercih ettiği Ata tohumları kullanılmaya çalışıldı. Ticari anlamda üretim yapmak isteyenler için de yüksek verimli hibrit türlerin de üretimi gerçekleştirildi.

Kullanılan tohumların çoğunluğunun ata tohumu olması, üretilen fidelerin piyasa fiyatlarına nispeten en az yüzde 30 daha ucuz olması, hastalıklara dayanıklı olmaları, çeşitlerin doğru olarak verilmesi, ticari olarak üretim yapan üreticiler  için ise yüksek verimli hibrit türlerin de olması gibi nedenlerden dolayı halkımızın talebi fazla oluyor.

Ayrıca üretilen fideler “Meslek Liseleri Ailelerle Buluşuyor Projesi” kapsamında ihtiyaçlı ailelere ücretsiz olarak verilerek, öğrencilerin nezaretinde söz konusu ailelerin bitkisel üretim faaliyeti yapmaları ve ailelerin geçimlerine katkı sağlamaları hedefleniyor’ dedi.

Diğer Haber

“Her Yürek Bir Gelecek”

Erzincan’da “Her Yürek Bir Gelecek” isimli el sanatları sergisi açılışı gerçekleştirildi. Projede öğrencilere, el becerisi …