23 Haziran Pazar , 2024

Uzman Eller’den Hibe Alan Mühendis, Aronya Yetiştiriyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uyguladığı Uzman Eller Projesine başvuran Ziraat Mühendisi Esra Cahyir Evrensel, aldığı hibe desteği ile Erzincan Merkeze bağlı Yaylabaşı Beldesinde aronya bahçesi kurdu. 10 dekarlık alanda aronya yetiştiriyor.

Genç Ziraat Mühendisi Esra Cahyir Evrensel, Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin’e proje ile ilgili çalışmalarını anlattı.Ziraat Mühendisi Evrensel’i ziyaret eden Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, Erzincan’da gençlerin tarım sektörüne yeni ürünlerle girmesinin sektörü mutlu ettiğini söyledi. “Aronya, zengin antioksidan içeriğine sahip ve adaptasyon kabiliyeti yüksek olan tıbbi aromatik bir bitkidir. İlimiz, iklim ve toprak özellikleri bakımından Aronya yetiştiriciliğinde uygun konumdadır. Genç meslektaşımızın bu girişiminden dolayı son derece gururluyuz” diye konuştu.

Aronya yetiştiriciliğine başlayan Esra Cahyir Evrensel’den yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi alan İl Müdürü Şahin, tıbbi ve aromatik bir bitki olan aronyanın Kuzey Amerika’da doğal olarak yetiştiğini, Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerinde ilaç ve gıda sanayisinde kullanılabildiğini dekara yaklaşık 1 ton ürün alınabileceğini vurguladı. Erzincan’da aromatik ve tıbbi bitki yetiştiriciliğinin son zamanlarda arttığını ve farklı ürün denemelerinin devam ettiğini söyledi.

Aronya yetiştiriciliğine başlayan Esra Cahyir Evrensel ise İl Müdürü Murat Şahin’e ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, Tarım ve Orman Bakanlığına Uzman Eller Projesinden faydalanmak üzere başvurduğunu, hazırladığı Aronya Yetiştiriciliği Projesinin Bakanlıktan onya alarak kendisine hibe desteği verildiğini söyledi. Büyük bir heyecanla başladıkları projeyi başarılı bir şekilde devam ettirdiklerini belirten Evrensel, önümüzdeki yıldan itibaren meyve hasadına başlayacaklarını kaydetti. Amerika ve Avrupa ülkelerinde büyük ilgi gören aronyanın ülkemizde ve Erzincan’da da yetiştirilebileceğini ifade eden Esra Cahyir Evrensel, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinin son yıllarda dünya genelinde büyük ilgi gördüğünü, dünyadaki pazardan ülkemizin de en iyi şekilde payını almasını istediklerini kaydetti. Tarım ve Orman Bakanlığına desteğinden dolayı teşekkür eden Esra Cahyir Evrensel, bir ziraat mühendisi olarak Bakanlığın tarımın eğitimini almış kişilere sağladığı bu desteğin devam etmesinden mutluluk duyacaklarını belirtti.

Diğer Haber

Vatandaş kendi sebzesini yetiştirmeye devam ediyor

Erzincan’da vatandaşlar kurulan pazarlarda  bağ ve bahçeleri için fide almaya devam ediyor. Yaz aylarında bağ …