22 Şubat Perşembe , 2024

Üzüm Bağlarında Bilgilendirme Sürüyor

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, üzüm bağlarında yaygın olarak görülen ‘ölü kol’ hastalığına karşı bilgilendirme yapıldı. Erzincan Çağlayan beldesinde Binali Pekine ait üzüm bağında İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ile Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik personelleri tarafından uygulamalı eğitim verildi.

Bağlarda gübreleme, toprak havalandırma ve ilaçlama işlemleri yapılırken çalışmaların mayıs ayı sonuna kadar süreceği ifade edildi.

 

 

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ekipleri tarafından üzüm bağlarında ölü kol hastalığı ile ilgili çiftçilere uygulamalı eğitim verildi. İl Müdürlüğü teknik personeli tarafından üretici çiftçilere uygulamalı olarak verilen pratik eğitimlerin teorik eğitimlerden daha verimli olduğu belirtildi.

Uygulamalı olarak verilen eğitimlerde üzüm üreticilerine şu bilgiler verildi: ‘Ölükol hastalığı uygun iklim şartlarında bağ alanlarında oldukça önemli ve kalıcı zararlara neden olmaktadır. Hastalık asmanın toprak üstü aksamının tamamında zarar oluşturmaktadır.

Yapraklarda kenarları sarı bir kuşakla çevrili, küçük koyu kahverengi lekeler meydana gelir.

Yapraklar sararır, buruşur, kenarları yırtılır, küçük kalır, şekli bozulur ve bazı yaprak bölümleri ölür. Şiddetli enfekte olmuş yapraklar genellikle gelişemez ve erken dökülür.

Yeni oluşan sürgünlerin ilk boğum aralarında koyu kahve-siyah renkli boyuna lekeler gelişir. Bu lekeler gelişerek birleşir ve sürgünlerin odun dokusuna inebilen derin çatlaklar oluşur. Şiddetli enfeksiyonlarda sürgün kurumalarına neden olur.

Hastalığın en tipik belirtisi asmanın iki yaşlı çubuklarında beyazlaşma ve bu kısımlar üzerinde siyah noktacıklar şeklinde piknidyum oluşumudur.

MÜCADELESİ

Kültürel Mücadele: Bağlarda hava dolaşımını ve ışık nüfuzunu artıracak kültürel uygulamaların yapılması ıslaklık süresini azaltarak hastalığın kontrolünde faydalı olmaktadır.

Kış budaması sırasında hastalık belirtisi gösteren çubuklar dipten kesilerek çıkarılmalıdır.

Budama artıkları bağın içinde ya da yakınında bırakılmamalı, uzaklaştırılıp yakılmalıdır.

Budama sırasında kullanılan aletler %10’luk çamaşır suyu ile dezenfekte edilmelidir.

Hasta asmalardan üretim materyali alınmamalıdır.

Kimyasal Mücadele

Kış ilaçlaması: Budamadan sonra gözler uyanmadan hemen önce yapılmalıdır.

Yaz ilaçlaması:

. İlaçlama: Sürgünler 2-3 cm olduğunda,

. İlaçlama: Sürgünler 8-10 cm olduğunda,

. İlaçlama: Sürgünler 25-30 cm olduğunda yapılmalıdır.

Hastalıkla mücadelede kullanılan kimyasallar sadece koruyucu niteliktedir ve herhangi bir iyileştirici özelliği bulunmamaktadır. Bu nedenle ilaçların enfeksiyon öncesinde koruyucu olarak uygulanması hastalığın kontrolünde kritik önem taşımaktadır.

Diğer Haber

Öğrenci ve öğretmenlere eğitimler verildi

Erzincan’da polis ekipleri tarafından, kent merkezinde bulunan okullarda kişisel güvenlik ve suçtan korunma yöntemleri ile …