Vali Makas: “Büyük Bir Gururla Kutluyoruz”

Erzincan Valisi Mehmet Makas, İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Vali Makas mesajında: “Kendini milletinin, vatanının istiklal ve istikbal mücadelesine adamış büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan destansı şiirin, Gazi Meclisimiz tarafından ‘İstiklal Marşı’ olarak kabul edilmesinin 100. yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyoruz.

Büyük şairimiz Mehmet Akif’in, vatan toprakları işgal altındayken kaleme aldığı İstiklal Marşı; milli mücadele ruhunu, Türk Milleti’nin vatan sevgisini, bağımsızlığa olan tutkusunu en güzel biçimde yansıtmaktadır. Bu eşsiz destan, Milli Mücadelemizin en çetin döneminde ordumuza ve halkımıza manevi güç vermiş, savaşın en acı safhalarında herkese moral ve ümit aşılayarak, kurtuluşa ve zafere olan inancı en üst seviyelere çıkarmıştır.

İstiklal Marşımız, dün olduğu gibi bugün de kalplerimizi, ruhlarımızı birleştirmekte, yolumuzu aydınlatmaktadır. Bizlere milli mücadele ruhunu, vatan ve millet sevgisini, bağımsızlık aşkını en güzel şekilde harmanlayarak, bu eşsiz eserde ifade eden milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy; fikirleriyle, idealleriyle, ahlakıyla ve örnek kişiliğiyle kendinden sonraki nesiller için de örnek alınacak bir şahsiyettir.

Milli değerlerimizi en güzel ifadelerle aktaran vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kendini ve ruhunu adayarak yazdığı İstiklal Marşımızı, bizler de hakkını vererek, ülkemizde ve tüm dünyada, güçlü ve bağımsız bir ülkenin vatandaşları olarak her zaman gururla ve coşkuyla okumalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yıl dönümünde, Akif’ in ifadesi ile ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ diyerek, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum” dedi.

Diğer Haber

Şehit Gündüz’ün Ailesi ve Mezarı Ziyaret Edildi

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 15 Temmuz’da FETÖ/ PDY terör örgütünün darbe teşebbüsü sırasında hayatını kaybeden …