Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Eğitimi Tamamlandı

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık çalışanlarına yönelik verilen Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde  ‘Yeni Doğan Canlandırma Proğramı (NRP)’ eğitimleri sona erdi.

Erzincan İl Sağlık  Müdürlüğü tarafından doğumda gelişebilecek yeni doğan ölümlerini ve oksijensiz kalmaya bağlı sorunları en aza indirmek için Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda ‘Yeni Doğan Canlandırma Proğramı (NRP)’ eğitimleri verilerek sağlık çalışanları konu hakkında bilinçlendiirldi.

Verilen  eğitimlerde doğum esnasında oksijensiz kamaya bağlı ölümler ve doğumdan kalan doku bozukluğunu önlemek amacıyla, doğum eyleminde görev alan ve yeni doğana yönelik girişimde bulunan tüm sağlık personelinin yetkisi dahilinde gerekli girişimleri uygulayabilecek ve sonuçlarını değerlendirebilecek yeterli bilgi, beceri ve tutuma sahip olmasını sağlamak.

Asfiksiye bağlı  ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla 1998 yılından bu yana Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) yürütülmekte olup, program kapsamında yurt çapında doğum salonunda çalışan ve yenidoğana yönelik girişimde bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılması amacıyla Yenidoğan Canlandırma Uygulayıcı Eğitimleri gerçekleştirildi.

Bu kapsamda Erzincan’da , Yeni doğan Canlandırma Programı (Neonatal Resusitasyon Programı) NRP Eğitimi gerçekleştirildi. Erzincan  İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, İl Sağlık Müdürlüğü ve Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesi yöneticilerinin katılımlarıyla, Mengücek Gazi  Eğitim Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda yapılan eğitimin kapanış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü  Doç. Dr. Erkan Hirik; “Neonatal Resüsitasyon Eğitiminin öneminden söz ederek, eğitimi alacak hekim ve personelin sahada bebekleri yaşatmak için gösterdikleri çabada kendilerine  çok yardımcı olacağı ümidinde olduğunu belirtip, kursiyerlere ve eğitim organizasyonunda görev alan NRP eğitimcileri Yenidoğan Uzm. Nuriye Aslı Melekoğlu, Dr. Selma Aydın Felek, Ebe Yeliz Tanberk, Ebe Şenay Kılınç, Ebe Penbe Polat Aygün’ e katılımları için teşekkür etti. Program sonrasında   katılımcılara  İl Sağlık Müdürü Hirik, hediye takdiminde bulundu.

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …