Yıldırım, Okuma Arttıkça Kavga Azalır

AK Parti Erzincan İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Genişletilmiş İl Danışma Meclisine katılmak ve bir dizi açılışlarda bulunmak üzere Erzincan’a gelen AK Parti Genel Başkan vekili Binali Yıldırım İş insanı Ömer Serttaş tarafından yaptırılan kütüphanenin açılışına katıldı.

Kütüphane önünde gerçekleştirilen program Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali Odabaş’ın açılış konuşması ile başladı.Mesleğinde 27. Yılı olduğunu belirten Odabaş konuşmasında, en iyi yaptığın iş ne diye sorsalar inanın kütüphaneciliği çocuklarıma ve torunlarıma gururla anlatırım” dedi. Kütüphaneler Türkiye’nin geleceğine yapılan en önemli yatırımlardır diyen Odabaş, Bebek ve çocuk kütüphanemizin açılışı nedeniyle burada olmak, sizlerle birlikte olmaktan dolayı da ayrıca gururluyum” dedi. Genel Müdürlüğümüz toplam Bin 233 kütüphane ile 81 vilayette halk kütüphaneciliği hizmeti vermekte. Halk kütüphaneciliği biz yaş kuşağını olduğu gibi sadece kitaplardan, raflardan, sandalyelerden ibaret mekânlar olmaktan çıkartarak bir dönüşüm içerisine soktuk. Artık halk kütüphanelerini büyük mekânlara taşıyoruz. Halk Kütüphanelerimizi, kültür merkezlerimizde, halk eğitim merkezlerimizde yada gençlik merkezlerimizde hangi etkinlikler varsa oraları yaşayan mekanlar haline getiriyoruz. Halk Kütüphanelerimiz sadece okuma yazmayı öğrendikten sonraki süreç değil burada ki örnekte olduğu gibi doğumdan ölüme kadar halka hizmet veren mekânlar olmasını benimsiyoruz. Artık açılışını yaptığımız kütüphanemiz sonsuza kadar Erzincan Fatma Sertbaş bebek ve çocuk kütüphanesi olarak kalacak” dedi.

Kütüphanenin yapılmasına sağlayan iş insanı Ömer Sertbaş’ta yaptığı konuşmasında, Burası benim mahallem, Burası küçük yığma bir binaydı. İlkokul çağlarımızda arkadaşlarımız ile hem okumak için hem de kışın sokakta arkadaşlarla oynayıp üşüdüğümüzde geldiğimiz bir yerdi. Geçen yıl hatıralarımı canlandırmak için geldiğimde yıkım kararı alındığını duydum. Bende Rahmetli annemin ismini taşıyan eserin açılmasına sebep oldum. Katılımlarınızdan dolayı sizlere minnettarım” dedi.

Açılışa katılan Erzincan Belediye başkanı Bekir Aksun’da yaptığı konuşmasında, “Erzincan’ımıza böylesi güzel eser kazandıran iş insanımıza teşekkür ederim. Çocukluğumuzdan beri var olan Türk Dünyası ile ilgili duygu ve düşüncelerimizin baş mimarı olaraktan Sayın Binali Yıldırım’ın seçilmiş olmasından dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. 350 Milyon Türk Dünyasının aynı dili, aynı duyguyu gösterebilmesi için kardeşlik adına koyduğu emeği yeni görevi süresi içerinde de koyacağından şüphemiz yok” ifadelerine yer verdi.

İhya ve inşa denildiğinde akla hep sayın başbakanımız geliyor diyerek konuşmasını yapan Erzincan Valisi Mehmet Makas, “İş insanımız Ömer Sertbaş abimiz annesine rahmet okutmak adına açılışını yapacağımız eseri inşa ettiler. Erzincan Adına teşekkür ediyorum. Oku diye başlayan bir dinin mensuplarıyız. Osmanlı başta olmak üzere ecdadımız hangi külliyeyi kurduysa içerisinde mutlaka kütüphane inşa etmiştir.  Okuyan nesiller ile beraber yürüdüğü çağlarda da 3 kıtaya hükmetmiştir. Ben inanıyorum ki tekrar dirilişin simgesi olacaktır bu kütüphane. Bebek ve çocuk kütüphanesi olarak Türkiye’nin ilk kütüphanesi bunu belirtmek istiyorum. Kütüphanenin ilimize kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım’da bu projeyi Erzincan’ımıza kazandıran ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum diyerek yaptığı konuşmasında, “ Bu eser içinde okuyanlar var oldukça onlarda yararlanacaklar. Bu kütüphanenin ne kadar farklı olduğunu gördüm. Kitaplara büyük önem veriyoruz. Okul öncesi eğitimlerde de önemli adımlar attık. Bu kütüphanelerde onu tamamlayan yerler. Annesiyle birlikte burada ev ortamı sıcaklığında çocuklarda bir biri aralarında kaynaşacak. Çok güzel bir örnek bu kütüphaneler. Bu anlamda binanın bir ruhunun olduğunu da görüyoruz. Şehrimiz adına da kazançtır bu bina.14 kütüphane var şehrimizde. Bunların 4 tanesi il merkezinde bulunuyor. Genel müdürümüzde burada Halk kütüphanesini de Erzincan’da tamamen yeni baştan güzel bir şekilde yapacaklar. Onunda kararını almışlar. Bu konuda da emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Kıraathane kültürü bizim tarihimizde çok eskilere dayanır. Kıraathane denince eğitim alınan insanların kendilerini geliştiren yerler olarak hatırlıyoruz. Ancak daha sonra bu kıraathaneler şekil değiştirmiş oyun oynanan, kâğıt, okey oynanan yer haline gelmiş adı da kahvehane olmuş. Türkiye’de 700 bin kahvehane ama 34 bin kütüphane bulunuyor. Ne kadar kütüphaneye ihtiyaç olduğu buradan da çok açık bir şekilde anlaşılıyor. Bu yüzden Cumhurbaşkanımızın başlattığı teşvik merkezlerinde ve kıraathaneler de birçok ilimizde buralarda eski tarihimizden, eski zamanlardan kültürümüzde var olan kıraathane kültürü yaşatılıyor. Özellikle üniversitelerimizin yoğun olduğu yerlerde bu gençlik merkezleri ve kıraathaneler yaşam merkezi haline dönüştürülmüş haliyle tekrar hayata geçiriliyor. İnşallah kısa sürede Erzincan’ımızda da böyle bir eseri kazandırmak nasip olur. Erzincan Binali Yıldırım Kütüphanesi de başlı başına örnek bir proje. Orada her gün binlerce öğrencimiz kütüphaneye gelip araştırma yapıp kütüphanede zamanını geçiriyor. Okuma arttıkça kavga azalır. Ne kadar çok okursak, ne kadar çok kitaplarla meşgul olursak o kadar insanlar arasında husumet ortadan kalkar. Onun için en büyük mücadele cehalette mücadele. Kitapsız yaşamak kör, sağır, dilsiz yaşamaktır. Kitap insanın gönül zenginliğidir. İnsanlar arasında empati yapmaya vesile olur. Kitap girmeyen yere cehalet girer. Bizim dinimiz oku diye başlar. Dolayısıyla beşikten mezara kadar okumak bizim için çok önemlidir. Teknoloji ve imkânlar çok gelişti Çin’e Amerika’ya Japonya2ya gitmeye gerek yok, Dünyanın bilgisi elimizin altında. İnternet üzerinden her türlü bilgiye rahatça ulaşıp donanım elde edebiliyorsunuz. Onun için bugünün gençleri, çocukları eskiye oranla daha şanslı. Bizlerde görerek çocuklarımıza daha fazla yatırıp yapmaya çalışıyoruz. En önemli yatırım insana yatırımdır. İnsanoğlu var oldukça devam eden bir süreçtir. İnsanımızın en iyi şekilde yetişmesi en önemli hedefimizdir. Dünyanın gelişmiş 10 ülkesi arasında yerimizi aldık. Her alan da çok çalışmalıyız. Ulaşım da, iletişim de dünyanın önde ülkeleri arasına girdik. Dolayısıyla inşallah 2023 yılına Cumhuriyetimizin 100. yılına daha iyi bir şekilde, hedeflerimize ülkece ulaşacağız. Türk devletleri teşkilatı ak sakallı olarak önemli bir görev verildi. Amacımız Avrasya coğrafyasında tarihten devam eden medeniyetimizim gelecek kuşaklara daha fazla refah, güvenlik sağlamak için bu üye devletlerarasında ki ilişkiyi geliştirmek istiyoruz. İnşallah gayret ederek hep birlete başaracağız. Ben tekrardan bu kütüphanede emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum ‘ dedi.

Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşlayen tarafından yapılan dua sonrası Kütüphanenin açılış kurdelası kesildi. Program kütüphanenin gezilmesinin ardından sona erdi.

İş İnsanı Ömer Sertbaş tarafından yaptırılan TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Fatma Sertbaş Bebek ve Çocuk Kütüphanesi Açılış programına, AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman, Burhan Çakır, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Davut Ala, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Ali Öztürk, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, 26. Döenm milletvekili Sebahattin Karakelle, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali Odabaş İl Emniyet Müdürü Kenan Kurt, Kurum Müdürleri, Siyasi Parti temsilcileri, Kütüphane çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, Bu projeyi Erzincan’ımıza kazandıran ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu eser içinde okuyanlar var oldukça onlarda yararlanacaklar. Bu kütüphanenin ne kadar farklı olduğunu gördüm. Kitaplara büyük önem veriyoruz. Okul öncesi eğitimlerde de önemli adımlar attık. Bu kütüphanelerde onu tamamlayan yerler. Annesiyle birlikte burada ev ortamı sıcaklığında çocuklarda bir biri aralarında kaynaşacak. Çok güzel bir örnek bu kütüphaneler. Bu anlamda binanın bir ruhunun olduğunu da görüyoruz. Şehrimiz adına da kazançtır bu bina.14 kütüphane var şehrimizde. Bunların 4 tanesi il merkezinde bulunuyor. Genel müdürümüzde burada Halk kütüphanesini de Erzincan’da tamamen yeni baştan güzel bir şekilde yapacaklar. Onunda kararını almışlar. Bu konuda da emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Kıraathane kültürü bizim tarihimizde çok eskilere dayanır. Kıraathane denince eğitim alınan insanların kendilerini geliştiren yerler olarak hatırlıyoruz. Ancak daha sonra bu kıraathaneler şekil değiştirmiş oyun oynanan, kağıt, okey oynanan  yer haline gelmiş adı da kahvehane olmuş. Türkiye’de  700 bin kahvehane ama 34 bin kütüphane bulunuyor. Ne kadar kütüphaneye ihtiyaç olduğu buradan da çok açık bir şekilde anlaşılıyor. Bu yüzden Cumhurbaşkanımızın başlattığı teşvik merkezlerinde ve kıraathaneler de bir çok ilimizde buralarda eski tarihimizden, eski zamanlardan kültürümüzde var olan kıraathane kültürü yaşatılıyor. Özellikle  üniversitelerimizin yoğun olduğu yerlerde bu gençlik merkezleri ve kıraathaneler yaşam merkezi haline dönüştürülmüş haliyle tekrar hayata geçiriliyor. İnşallah kısa sürede Erzincan’ımızda da böyle bir  eseri kazandırmak nasip olur. Erzincan Binali Yıldırım Kütüphanesi de başlı başına örnek bir proje. Orada her gün binlerce öğrencimiz kütüphaneye  gelip araştırma yapıp kütüphanede zamanını geçiriyor. Okuma arttıkça kavga azalır. Ne kadar çok okursak, ne kadar çok kitaplarla meşgul olursak o kadar insanlar arasında husumet ortadan kalkar. Onun için en büyük mücadele cehalette mücadele .Kitapsız yaşamak kör, sağır, dilsiz yaşamaktır. Kitap insanın gönül zenginliğidir. İnsanlar arasında empati yapmaya vesile olur. Kitap girmeyen yere cehalet girer. Bizim dinimiz oku diye başlar. Dolayısıyla beşikten mezara kadar okumak bizim için çok önemlidir. Teknoloji ve imkânlar çok gelişti Çin’e Amerika’ya Japonya2ya gitmeye gerek yok. Dünyanın bilgisi elimizin altında. İnternet üzerinden her türlü bilgiye rahatça ulaşıp donanım elde edebiliyorsunuz. Onun için bugünün gençleri, çocukları eskiye oranla daha şanslı. Bizlerde görerek çocuklarımıza daha fazla yatırıp yapmaya çalışıyoruz. En önemli yatırım insana yatırımdır. İnsanoğlu var oldukça devam eden bir süreçtir. İnsanımızın en iyi şekilde yetişmesi en önemli hedefimizdir. Dünyanın gelişmiş 10 ülkesi arasında yerimizi aldık. Her alan da çok çalışmalıyız. Ulaşım da , iletişim de dünyanın önde ülkeleri arasına girdik. Dolayısıyla inşallah 2023 yılına Cumhuriyetimizin 100. yılına daha iyi bir şekilde, hedeflerimize ülkece ulaşacağız. Türk devletleri teşkilatı ak sakallı olarak önemli bir görev verildi. Amacımız Avrasya coğrafyasında tarihten devam eden medeniyetimizim gelecek kuşaklara daha fazla refah, güvenlik sağlamak için bu üye devletler arasında ki ilişkiyi geliştirmek istiyoruz. İnşallah gayret ederek hep birlete başaracağız. Ben tekrardan bu kütüphanede emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum ‘ dedi.

 

 

 

 

 

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …