23 Haziran Pazar , 2024

BU VAKİTTE TRENİ KAÇIRMAK OLMAZ

Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş ile Çarşamba günü birlikteydik.
Elbette mevzu Erzincan’dı.
Çarşamba günü köşemde söz konusu ettiğim Büyük Ova Projesini, Cazibe Merkezi Projesini ve Cazip Tarım Bölgesi Erzincan’ı konuştuk. Gazetedeki köşemi henüz okumamıştı. Ama Sayın Valimle Erzincan için neler yapmak düşüncesinde olduğunu konuştuk.
Erzincan için çok şey yapmak istediğini anlattı.
Erzincan’ı daha modern ve gelişmiş bir şehir haline getireceklerini ifade etti.
Özellikle tarım ve hayvancılık noktasında öncelikleri olduğunu; Turnaçayırı barajıyla birlikte sulamada büyük bir sıkıntıdan kurtulacaklarını; şehirde kendi dinamikleri olan ürünlerle sanayi ve yatırım yapılmasının anlamlı ve kazançlı olacağını vurguladı. İplik fabrikası örneğinden yola çıkarak; pamuk olmayan yani hammadde üretemeyen bir yerde sanayi yatırımı yapmanın yanlışlık olduğunu dile getirdi. Bugün geçmişin hatalarına düşmemek adına ince eleyip sık dokuduklarını söyleyen Vali Arslantaş; Tarım ve Hayvancılık şehri Ezincan’da elbette sanayi ve yatırıma yönelik, tarım ile hayvancılık çalışmalarda öncelik olacaktır dedi.
Bu düşünceyle “Büyük Ova Projesi” kapsamında arazilerin yeniden düzenleneceği; atıl, tarıma elverişli olmayan alanları hayvancılık için değerlendireceklerini anlatan Erzincan Valisi Ali Arslantaş; ovada tarıma elverişli olmayan alanlarda ise örtü altı tarıma yöneleceklerini anlattı.
Dereyurt (Çarhanik) bölgesinde büyükbaş besi ve süt hayvancılığını teşvik edeceklerini dile getiren Valimiz; Ekşisu bölgesindeki beyaz topraklı çorak alanda da örtü altı tarımı ve seracılığı düşündüklerini söyledi.
Tüm çalışmaların buna yönelik olacağını; hammaddesi Erzincan’da bulunan sebze ve meyve ağırlıklı; süt ve süt ürünleri ile et ve kombina gibi ürünlerin işlenebileceği bir organize sanayi amaçladıklarını benimle paylaştılar.
Yiğit düştüğü yerden kalkar misali Erzincan da kendi ayakları üzerine kendi imkân ve şartlarıyla kalkacaktır. Bu yüzden bizim olanla bizden olanı kullanarak bir marka ve ekonomi şehri olabiliriz.
Bu anlamda Vali Beye katılıyor ve destekliyorum.
Bakalım başka hülyalar peşinde koşanlar bizi biz eden bu ekonomik değerlere sahip çıkacaklar mı? Elbette turizmden ve diğerlerden vazgeçelim demek değildir bu…
Bu sefer treni kaçırmak olmaz: Cazibe merkezi ile Büyük Ova Projesiyle, Cazibeli Tarım Merkezi olma özelliğiyle yatırımlar için kolları tam sıvama zamanıdır…
Vesselâm!

Diğer Haber

Bayram, Türk Kızılayı’nın 149. Kuruluş yıldönümü kutladı

AK Parti MDK üyesi ve Erzincan Milletvekili Av. Serkan Bayram Türk Kızılayı’nın 149. Kuruluş yıldönümü …