16 Haziran Pazar , 2024

25 Kadın çiftçiye, sağım teknikleri ve hijyen eğitimi veriliyor

Kadın çiftçilerin üretime katkılarını yükseltmek ve tarımsal verimi arttırmak amacıyla kadın çiftçilere yönelik eğitim çalışmalarına hız verildi. Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Erzincan Çalışma ve İşkur İl Müdürlüğü ve Erzincan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen kurs kapsamında Merkeze bağlı Balıbeyi köyünde 25 kadın çiftçiye, sağım teknikleri ve hijyen eğitimi veriliyor.
Kırsal kalkınmada önemli bir yere sahip olan kadın çiftçilerin üretime katkılarını yükseltmek amacıyla başlatılan eğitim çalışmalarına İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü hız verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında, 2017 yılı kadın çiftçi eğitimleri Merkeze bağlı Balıbeyi köyünde başladı.  Gıda mühendisleri köye giderek kadınlara yönelik hijyenik süt üretimi eğitimi vermeye başladı.
Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Şahin, kurum olarak kadın çiftçilerin eğitimine önem verdiklerini ifade ederek eğitim projesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.  Katkılarından dolayı Erzincan Çalışma ve İşkur İl Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne teşekkür eden İl Müdürü Murat Şahin, açılan bu kursun kadın çiftçiler açısından son derece önemli olduğunu söyledi.
Balıbeyi köyünde kadın üreticilere yönelik başlatılan eğitim çalışmalarının, diğer köylerde de devam edeceğini belirten İl Müdürü Şahin şunları kaydetti:  “İl müdürlüğü olarak, tarımın her döneminde aktif rol alan kadınlarımızla 2017 yılı eğitimlerine başlamış bulunmaktayız. Bu kapsamda Balıbeyi köyünde 35 kadın çiftçinin katılımı ile kadınlarımıza sağım teknikleri ve hijyeni, hijyenik süt üretimi, sütün çeşitli şekillerde değerlendirilmesi, ahır bakımı ve temizliği ile ilgili eğitim verilmeye başlandı.”
Balıbeyi köyüne giderek kursiyerleri ziyaret eden ve eğitim programına katılımlarından dolayı teşekkür eden İl Müdürü Murat Şahin gerek üretilen sütün kalitesinin artırılması gerekse sağlıklı ve güvenilir gıda açısından verilen eğitimlerin son derece büyük önem taşıdığına dikkat çekti.
Talep gelmesi durumunda tarımın her konusunda eğitim vermeye hazır olduklarını belirten İl Müdürü Şahin, tarımda kadının aktif rol oynadığını dolayısıyla kadınların hedef kitlelerden biri olduğuna dikkat çekti.
Eğitim programına katılan kursiyerler İl Müdürü Şahin’e teşekkür ettiler. Eğitim programında Gıda Mühendisi Fadime Bilici Sezek, Gıda Mühendisi Kevser Çakırbay kursiyerlere 3 gün süreyle eğitim verecekler.

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …